Kıdem tazminatı kaldırılıyor mu?

Bazı kişilerin kafası nasıl çalışıyor anlamak mümkün değil. Ülkede sırf muhalefet etmek adına muhalefet eden bir kesim var. Bu kişilerin muhalefet ettikleri son konu kıdem tazminatı.

Öncelikle kıdem tazminatını özetleyelim;

Bir işyerinde bir yıldan daha fazla çalışmış olan bir işçinin işveren tarafından işten çıkarılması durumunda işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Ayrıca erkekler askere hizmeti için işten ayrıldıklarında ve kadınlar da evlenme tarihlerinden sonraki bir sene içerisinde kendi istekleri ile işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadırlar. İşçiye her çalıştığı bir tam yıl için bir aylık maaşı verilir. Kıdem tazminatı her ne kadar brüt maaş olsa dahi devlet kıdem tazminatında tavan rakam, en üst, belirlemiştir. *1

Kıdem tazminatını bu şekilde özetledikten sonra kıdem tazminatı hakkındaki gerçeklerden bahsedelim. İş hayatında kıdem tazminatı açıkçası bir lükstür. Bunun nedeni de hâlâ ülkemizde insanlar sigortasız şekilde çalışmaktadır. Hadi bir şekilde sigortalı olarak çalışmaya başladınız bu sefer işveren sizi aldığınız maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden sigortalatmaktadır.

Devlet olabildiğince alo 170 hattı ile sigortasız işçi çalıştıranları takip ediyorsa da kaçak işçi çalıştıran işyerleri olduğunu devlet de biliyor fakat işverenleri çok boğmamak adına işverenlerin üzerlerine çok gitmiyorlar. Tabii burada olan işçilere oluyor.

Ülkemizdeki işçi hakları bu düzeydeyken AK Parti hükümeti kıdem tazminatını ülkedeki toplam çalışanlardan ancak %8’ini alabildiğini görmüş olacak ki ülkedeki bazı çarpıklıklara son verdiği gibi bu konudaki çarpıklığı da sona erdirme niyetinde.

Yapılmak istenilen tam olarak belli değilse de işsizlik fonundaki gibi bir fon oluşturmak

buyantibiotics24.net

, işverenlerden nasıl bir işçi için brüt maaşından belli oranda prim alıyorsa işverenlerden kıdem tazminatı için de bir prim isteyebilir belki kendi de aynı oranda bu fona destek verebilir ve daha sonra kıdem tazminatı hak edenlere bu fondaki para dağıtılır.

Zaten bütün adalet teorilerinde olduğu gibi *2 fonun oluşturulmasında değil bu fonun nasıl dağıtılacağında belirli sorular kafaları karıştırmaktadır. Tahminime göre işten çıkartılan işçilere kıdem tazminatı verilecek fakat askere gitmek için işten ayrılanlar ile evlenen kadınların bir sene içerisinde işten *3 ayrılması gerektiğinde kıdem tazminatı verilmesi kaldırılacak. Şahsi görüşüm askere gitmek kişisel bir tercih olmayıp devlet zoruyla askere alındığımız için askere gidenlere kıdem tazminatı verilmeye *4 devam edilecek fakat kadınların keyfi seçimlerinden dolayı işten ayrılmasından dolayı kıdem tazminatı verilmesi kaldırılacak. Zorunlu askerlik bu ülkede kaldırılırsa askere gitmek için işten ayrılanlara da kıdem tazminatı verilmesine yönelik uygulamanın kaldırılması gerekmektedir.

Yeni sistem yüzünden işverenler hiç hesapta olmayan bir prim daha ödemeye başlayacak ve işçiler kıdem tazminatı konusunda işverenleri ile yüzgöz olmayıp direkt devlet ile görüşeceği için kıdem tazminatı bir garanti altına alınmış olacak. Ki bu fonda biriken paraların belli seneler içinde işçiye dağıtılabileceği bile söylenmekte. Örneğin 5 senedir aynı yerde çalışan bir işçi işten ayrılmasa dahi fonda biriken bu fondan belli bir oranda para alabilecek. Tabii bu nasıl olacak bunlar daha sonra açıklanacak. Devletin bu uygulamadaki amacı kıdem tazminatını güvence altına almak. Bu konuları bilmeyen de ülkedeki her işçi kıdem tazminatını zorlanmadan alıyor da devlet bu durumu işveren lehine getirmek istiyor. Bilakis devlet yeni uygulama ile işverenlere yeni bir prim daha getirecek diye düşünüyorum.

Plazalarda, bankalarda, kurumsal firmalarda çalışanlar zaten kıdem tazminatlarını alıyorlar veya alamasalar dahi avukat tutup şirketi mahkemeye veriyorlar. Bu tür işyerleri dışında çalışan kişiler ise kıdem tazminatı adı altında normalde alması gereken parayı ya hiç alamıyorlar ya da alması gereken paranın yarısını alabilmekteler.

İşçiyi devlet yerine işveren ile muhatap kalmasını isteyen sendikaların, örgütlerin amacı tam manasıyla nedir bilemiyorum ama doğru bir yolda gittiklerini düşünmüyorum.

Bir miktar azalmasına karşın kıdem tazminatı güvenceye kavuşacak

Soru: Kıdem tazminatlarının devlete geçmesi hakkında haberler yayınlanıp duruyor. Bu tazminatların devlete geçmesinin işçi sınıfı olarak bize ne gibi avantajları olacak veya dezavantajları nelerdir? Gökhan SAVAŞ Cevap: Kıdem tazminatı fonu kurularak, çalışanın emekli olduğunda kıdem tazminatını işveren yerine fondan alacak olmasının çalışana sağlayacağı en önemli avantaj, tüm çalışanların yüzde 100’ünün kıdem tazminatı güvencesine kavuşacak olmasıdır. Çünkü ilgili bakanın yaptığı açıklamaya göre; bugün çalışanların yüzde 8’i kıdem tazminatı alabiliyor. Yüzde 92’si çeşitli nedenlerden dolayı kıdem tazminatı alamıyor. Kıdem tazminatı fonunun çalışan açısından tek olumsuz yönü, bugüne göre kıdem tazminatı tutarının bir miktar düşecek olmasıdır. Çünkü bugünkü mevzuata göre; çalışılan her yıl için en son alınan ücretin brüt tutarı kadar kıdem tazminatı ödenmektedir. Kıdem tazminatı fonu kurulduğunda, bu tutar büyük bir ihtimal düşecektir. *5 

Kıdem tazminatı ile ilgili aşağıdaki yazıları da okumanızı öneririm.

Gelişme: http://sskemeklilik.com/kidem-tazminati-fonunun-ayrintilari/

http://sskemeklilik.com/askere-giderken-kidem-tazminati-alabilirsiniz/

http://sskemeklilik.com/evlenen-kadin-kidem-tazminati-alarak-isten-ayrilabilir/

http://sskemeklilik.com/2012-yili-kidem-tazminati-tavanlari/

http://entelektuel.com/adalet-teorileri-rawls-nozick-ve-gerwith/

http://sskemeklilik.com/bir-miktar-azalmasina-karsin-kidem-tazminati-guvenceye-kavusacak/

 http://muhaseberehberi.com/sirket-devroldu-kidem-tazminati-alabilir-miyim/

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

2 comments

 1. özkan diyor ki:

  Mevcut Kıdem Tazminatında tavan uygulaması var.
  yeni uygulamada da böyle birşey olacak mı acaba?
  Yani ayda 10.000TL alan birisi için %4 ödeme yapılırken 400 TL mi ödenecek? böyle olursa mevcut durumda kıdem tazminatı tavanının üzerinde maaş alanların faydasına, diğerlerinin zararına olur.
  ama bir de tavan uygulaması olursa , bu sefer yüksek maaşlı kişilerin bir yıl için hak kazandığı kıdem tazminatı mevcut duruma göre oldukça düşük olur.

 2. movsar diyor ki:

  AKP kimseyi mağdur etmez ..

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*