M. Serdar Kuzuloğlu’nun arabası

M.Serdar Kuzuloğlu’nu internet ile biraz ilgisi olan herkes tanır. Kendisi internet ekipler amiri olan Serdar Bey’in bir web sayfası bulunmaktadır. Geçenlerde bir sosyal ağ’da Amerika’nın Mercedes’i olan Lexus LS 460L, bir aracı çok beğendiğini söylemişti. Tam da bu noktada arabanın fiyatına bakmak oldu.

Amerika fiyatı 73.775 USD olan aracın Türkiye’de satılsa kaç paraya mal olacağını hesapladım ve hüsrana uğradım.

Türkiye’de bir araç alacağınız zaman önce ÖTV hesaplanmakta bunun üzerine de ayrıca %18 KDV eklenmektedir. Yani ÖTV üzerinden de KDV alarak verginin vergisini alan bir devlete sahibiz.

ÖTV oranları;

0 – 1,6’ya kadar %37

1,6 – 2,0’a kadar %60

2,0’dan büyük motorlar için %84, yani ohannesburg..

Şimdi Serdar Bey Amerika’da olsa  73.775 * 1,5 = 110.662,50 TL’ye alabileceği arabayı Türkiye’de kaç paraya alacağını bir hesaplayalım.

Çıplak fiyat; 110.662,50 TL

Ötv’li fiyatı; 110.662,50 TL*  % 1,84 = 203.619 TL

Kdv’li fiyatı; 203.619 TL * 1,18 = 240.270,42 TL

Yani Amerika’daki fiyatın 2 katından fazla. Kaldıki amerikan halkının kişi başıan düşen milli geliri ile bizim ülkemiz vatandaşlarının milli gelirini hesalayınca ortalama bir gelire sahip bir kişinin bu arabayı alması imkansıza yakın ya da kazanıp kazanıp parayı arabaya yatıran birisi olması gerekmektedir.

Sonuç, Benzinin en pahalı satıldığı güzel ülkemde sadece benzin değil araçlar da dünyada benzerlerine oranla kat be kat daha pahalıya satın almak zorunda olduğumuz araçlardır.

Benzin fiyatlarını protesto eden kişilerin vergileri neden protesto etmediklerini de asla anlayabilmiş değilim.

Hayırlı olsun..

Gerçi Serdar Bey’e aşağıdaki Hybrid modeli daha çok yakışır.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

6 comments

 1. amarat diyor ki:

  Açıkçası ben adam lüks arabaya biniyor diye daha çok vergi vermesi gerektiğini düşünmüyorum. Sabit vergi oranı bu ülkeye getirilmedikçe herkes vergi kaçırma yöntemlerine başvurur.

 2. Ozkan diyor ki:

  kadir senin şaka yaptığını biliyorum da devlet de bu mantıkta ama, mercedesin varsa öde kardesim,
  amaç insanların zenginleşmesini engellemek mi acaba?
  gerekirse daha az MTV almalı devlet bu araçlardan, ilk alındığında daha fazla ÖTV alacağı için, kullanılırken daha fazla benzin dolayısıyla vergi alacağı için, bu tip araçlarda MTV yi düşürerek dengeler, hadi devlet dengeleme işlerine hiç girmesin de, en azndan harcama yapacak kişinin de (yani serdar beyin :) )önünü kesmesin, ben sahsen bu aracı alacak param olduğunda da 14.220 TL MTV vermemek için almayacağım, bu zenginlik parayla ölçülmez cünkü, o 14.420 TL yi cok daha verimli kullanabileceğime eminim.

 3. amarat diyor ki:

  Serdar Bey’in yorumlarını da blogumuzda gördük, artık sırtımız yere gelmez. Malesef ülkemizdeki kanun koyucuların ve vergi mükelleflerinin vergi anlayışı bu şekilde.

  Umarım en kötü arabanın bmw 3.20 d olduğu günleri görürüz.

  Özkan bu arada bizim şirketin bir arabasının senelik vergisini arkadaş söyledi 7.500 TL ya tamamı ya da ilk taksidi. İyiymiş değil mi? :=) Ya da dedigin gibi 14.220 TL. Ee mercedes’e binen katlansın kardeşim..

 4. Beni lütfen hayallerimden soğutmayınız :) Ama hayallerimiz üstünden kendi işbilmezlikleri yüzünden doğan açıklarını kapamaya çalışanları da unutturmayınız elbet.

  Selamlar!

 5. Ozkan diyor ki:

  kadir buna bir de motorlu taşıtlar vergisi ekleyerek moralleri iyice bozalım
  bu aracı motoru 4500-5000 aralığında
  2009da motorlu taşıtlar vergisi (4001 cm3 ve yukarısı) 14.220 TL.
  3 yılda bir sıfır honda civic parası.
  ama haksızlık etmyelim devlet bunu iki taksitte alıyor

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*