Para ancak en düşük gelir dilimindeki kişilere mutluluk getirir

Blogları olabildiğince takip etmeye çalışıyorum. Bu bloglardan bir tanesi de sürekli okuduğu kitaplardan paylaşım yapan bir blogger. 30 Kasım 2014 tarihli blog yazısında J. Haidt mutluluk üzerine yazmış olduğu bir kitaptan bir paylaşım yapmış ve bunları sıralamış.

http://www.hasanbasusta.com/aklimdakiler/hayat-uzerine-kisa-dusunceler-195.html

J. Haidt mutluluk üzerine harika bir eser yazmış: Mutluluk Varsayımı. Bilimsel bir eser ancak bu kadar güzel ve halk dilinde anlatılabilir. Alt başlığı her şeyi açıklıyor: Modern Gerçekliği Kadim Bilgelikte Bulmak

Buy Nolvadex UK

, binlerce yıllık metinleri incelemiş ve modern gerçeklerle harmanlamış.

 

Blog yazısındaki “Para ancak en düşük gelir dilimindeki kişilere mutluluk getirir.” cümlesini görünce ben de buna bir grafik yaptım. Aşağıdaki grafikte kırmızı ok para miktarını belirtiyor. Gelir durumu %10’luk olan bir kesimde iseniz size gelecek ek bir para sizi Mutluluk ekseninde en üst dilime yakın bir mutluluk getirecektir. Gelir durumunuz %100’e yakın, yani dünyadaki en zengin insanlardan birisiyseniz size gelecek ek bir paranın ne kadar çok olursa olsun size mutluluk getirmeyecektir. Grafik zihninizde tam oturmamış olabilir, belki hatalı da olabilir. Belki bu kadar doğrusal olmayabilir. Esasında asıl önemli olan bu değil.

Kitabın fotoğrafı hasanbasusta.com’dan alınmıştır.

Tebernüş Kireçci’nin sitesinde insanların kolay zengin olduğu 3 meslek başlıklı yazısında bir cümle aklımda kalmıştı. 20 milyon dolar ve üzerindeki paranın insanlar için hayat tarzından çok bir skor için gerekli olduğuna dairdi.

Donald Trump’ın çok sevdiğim bir sözü var. Ben bunu SİNPAŞ GYO İcra Kurulu ve Konut-Der Genel Başkanı Ömer Faruk Çelik’ten duymuştum. Trump diyormuş ki: Ben bugünkü yaşam standartlarımı 20 milyon dolar ile sağlarım… İnsana 20 milyon dolar ve üzerindeki para “skor” için gerekli…

Benim tanıdığım bir çok iş adamı için bu geçerli. 20 milyon dolar ve civarındaki para bugünkü yaşam standartlarını korumak için yeter de artar da… Patronların acayip bir dünyası vardır. “Başarma” hırsı

, “iş yapma” hevesi ve “İş olsun. Boş durmayalım” anlayışı ile hareket ederler..

http://www.tebernuskirecci.com.tr/insanlarin_kolay_zengin_oldugu_3_meslek-99440.html

İşte tam da burada “Para ancak en düşük gelir dilimindeki kişilere mutluluk getirir.” sözü anlamlı oluyor. Çünkü yüksek gelir durumunda 20 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasında bir şey farketmiyor olabilir ama en düşük gelir gurubunda yer alan insanlardan 810,00 TL asgari ücret geliri elde eden bir işçi ile 4.050,00 TL işçi arasında kesinlikle bir fark oluyor. 20 milyon doları olan da 100 milyon doları olan da çocuğunu istediği okula gönderebiliyorken, hatta belki de aynı okula göndermek zorunda fakat 810 TL ile 4.050 TL elde eden kişiler çocuklarını farklı okullara gönderebilmek adına biraz daha fazla umutlu olabiliyor. Özel okulu geçtim, geleceğe bakışı, hayattan beklentileri, umutları, hayalleri kesinlikle daha farklı oluyor.

İşte tam bu sebepten dolayı para en düşük gelir dilimindeki kişilere mutluluk getirir ki bunun nedeni en temel insani şartları yaşamaktan dolayı. Yoksa bankada nakit duran yedi sıfırlı hesaplarınızın önündeki rakam 1 veya 9 olmuş o kadar da çok sorun değil. Bunun en büyük kanıtlarından birisi de muhtemelen şu an Koç veya Sabancı ailesinden birilerinin banka hesaplarında ne kadar olduğunu bilmiyorlardır.


entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*