Bir vatandaş olarak neden AK Parti’ye oy vermeliyim?

Bir arkadaşım AKP’ye neden oy vermeliyim diye bir soru sormuş. Açıkçası AK Parti’ye neden oy vereceğini seçmen tamamen senin elinde. Bir kişi AK Parti liberal bir partidir diye oy verebilirken bir başka kişi gelecek seçimlerdeki aday listelerine bakıp milliyetçi olduğu için, bir başkası ise AK Parti’nin devletçi yönünü ön plana çıkarıp AK Parti’ye oy verebilir. Garip ama gerçek, AK Parti tamamen herkese hitap eden bir parti konumuna geldi.

Halın arasından birisi olarak kendimi görerek bir saptama yapsam AK Parti’ye şu nedenlerden dolayı oy verirdim.

 • İşçiyim ama SSK hastanelerine gidemiyorum, gitsem dahi insan muamelesi göremiyorum, görsem dahi ilacımı alamıyorum alsam dahi sadece hastanenin içindeki eczaneden almak zorundayım. Evet, arkadaşlar, unutmayın ki bu ülkede insanlar SSK hastanelerinde çile çekerek doktor muayenesini olabiliyor ve hastane içindeki eczaneden ilaçlarını alabilmekteydi. Kafanıza göre istediğiniz hastaneye gidemiyordunuz. İlaçları evinizin alt katındaki eczaneden alamıyordunuz. Biraz fark verip özel hastaneye gideyim derseniz size bir taraflarıyla gülerlerdi. AK Parti döneminde çok şükür insanlar artık istediği hastaneye gidiyor. İlaçlarını ise istediği eczaneden alabilmektedir. Bu açıkçası büyük bir nimet değil ama önceki döneme bakılınca çok büyük bir rahatlama. Sağlıkta ayrıca aile hekimliği uygulaması ile herkesin kendisine özel bir doktoru oldu. Hatta doktor sizi arayıp çocuğunuzun şu aşısını yaptırdınız mı? Kayıtlarımıza göre şu yaşta olan çocuğunuz için şu aşıyı yaptırmanız gerekmekte. Bu belki ülkenin her yerinde tama manasıyla oturmadı ama eminim en kısa zamanda oturacak.
 • Duble yollar başta olmak üzere AKP’nin en büyük icraatlarından birisi de ulaşım alanındadır. Havayolu tekeli THY’dan alındığından beri hem THY çok iyi başarılar elde etmektedir, rekabet sayesinde, hem de Atlas Jet, Pegasus gibi havayolları ile insanlar keyifle yolculuk yapabilmektedirler. Daha önceleri sadece zengin bir kesime yönelik olan bu ulaşım aracı artık halkın da bir seçeneği haline gelmiş durumda. Hatta bazen uçak bileti otobüs biletinden daha da ucuz olmaktadır. Geçtiğimiz senelerde İzmir’e giderken uçak biletimi otobüs biletinden daha ucuza aldığımdan dolayı bunu başka kimseye referans göstermeden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ayrıca Henry Ford otomobili ilk yaptığında bunu demokratikleştireceğim demişti. O zamanlar bu tam manasıyla anlaşılmamıştı fakat sonraları bu sözü ile arabayı sadece belirli bir zümre değil halkın tamamının faydalanabileceği bir araç haline getirmek istediğini ifade etmişti. AK Parti döneminde havayolu da artık otobüsler gibi demokratikleşti. Konya-Ankara arası tren yolu her daim konuşulmuş fakat Konya’daki otobüs firmalarının lobisi sayesinde hayata geçirilememişti. Fakat bugünlerde Konya-Ankara arası 280 Km hızla giden hızlı trenlerimiz var. Duble yollara gelince ise Ankara-Adana arası yol tek şeritliydi ve büyük kazalar olmakta ve açıkçası tehlikeli bir yoldu. Fakat bu yol ve ülkemizde birçok yol duble yol yapılmak suretiyle artık yollar daha güvenilir. Devletçi birisi olsam sırf bu yüzden AK Parti’ye oy verirdim.
 • Ekonomik olarak bazı kişiler AK Parti’nin dış ticaret açığını şişirdiğini, önlenemez bir çıkmaza gittiğiniz söylüyorlar. Açıkçası iktisatta çeşitli büyüme yöntemleri vardır. Enflasyon ile büyüme ya da enflasyonsuz büyüme bunlardan birer tanesi. AK Parti hükümeti enflasyonsuz bir yöntem ile ekonomiyi büyütmeye çalışmakta ve bunda da başarılı olmaktadır. Bütün dünya Türkiye’ye gıbta ile bakmakta. Emekli olan merkez bankası başkanımıza “Keşke bizim merkez bankası başkanı olsa” gibi Türkiye’nin gururunu okşayacak cümleler kurmakta. Bu da ekonomideki başarımızın bir göstergesidir. Buna bu mu sadece gösterge diyenlere zaman.com.tr ‘den İbrahim Öztürk hocamızın yazılarını okuyarak AKP hakkındaki ekonomik başarıları daha iyi analiz edebilir.
 • AK Parti’nin bu kadar güçlü olmasındaki temel neden Türkiye halklarının değerlerini yok görmemesi ve onlara önem vermesidir. Bu yüzden toplumun her kesiminden teveccüh görmektedir. Doğu Anadolu herkes BDP’liymiş gibi bir hava estirilse dahi doğuda da halkın büyük bir kesiminde AK Parti desteği görülmektedir. Kürt sorunu (bence adı Beyaz Türk sorunudur) için birçok açılım yapılmıştır. TRT şeş bile bu açıdan önemlidir. Kürtleri bu ülkenin eşit vatandaşı olarak gören ki zaten böyle olması gerekir

  Comprar Amoxil Sin Receta

  , bir başbakana sahibiz.

 • Tarım konusunda çiftçiye yardımcı oldu. Örnek vermek gerekirse tarlanızı yayma su yerine yağmurlama ile sularsanız satın alacağınız yağmurlama borularının yarısını devlet ödüyor ve geri kalan yarısını da 5 senede ödemektesiniz. Ayrıca tarlanızı boş bırakmayıp üretimde bulunduğunuz için tarlanızı büyüklüğüne göre her bin metrekare başına bir tutar ödemekte. Süt üreticileri için üretip süt fabrikalarına süt satarken teslim ettiğiniz litre başına bir miktar para ödenmekte. Çiftçilere sağlanan bir yıl ödemesiz krediler sağlanmakta ve çeşitli yerlerde çiftçiler için ÖTV’siz akaryakıt sağlanmakta. Tabii bir kesim bunu hiç görmemekte çiftçiler yok edildi diye çığlıklarını elbette atacaklardır fakat bu söylenenleri çiftçilerin kendi ağzından da duyabilirsiniz. Vicdan sahibi çiftçiler gerçekleri söyleyecektir.
 • Bürokratik işlemler açısında AK Parti döneminde büyük bir gelişme yaşandı. Sadece bir alandan örnek vermek istiyorum. Daha önceleri her ay muhasebeciler vergi dairesine gider ve çeşitli beyannameleri onaylatırdı. Vergi dairelerinde uzun kuyruklar vardı. SSK’da ise durum daha berbattı. Bakırköy’de ve Fındıklı’da bulunan SSK’larda muhasebeciler bir gün kuyrukta beklemekteydi. Fakat şimdi hem vergiler için hem SSK için artık bilgisayar başında bu işlemleri gerçekleştirebilmekteyiz.
 • Maalesef Türk ordusu kendi görevi olmayan işlere karışma konusunda oldukça maharetli. Canı sıkıldıkça web sitelerinde bildiri yayınlamak, kendisine göre AK Parti’ye “ayar” vermekte hiçbir beis görmemekteydi. Bunun en son örneğini AK Parti’nin kapatılma sürecinde Ordu&Yargı el ele verip CHP’yi iktidar yapmak için uğraşmaları boşuna değil. Açıkçası 367 gibi zorlama bir karar ile Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının engellemesinin cevabını halk sandık başında verdi. Ordu’nun asli görevine dönebilmesi için daha güçlü bir siyasi otorite olması gerekmekte. Bir ara Nuray Mert ve benzerlerinin kullandığı Sivil Dikta sözü ise tamamen saçma, zira AK Parti’yi beğenmiyorsanız oy vermezsiniz ama bir ordu mensubu mahkemeye çağrıldı diye koskoca bir tatbikatı engelleyen komutanlara hesap soramıyorsunuz arkadaşlar. Bunları göz önünde bulundurup Siyaset kurumunu güçlendirmek isteyen kişi, kurum kim olursa halk onu desteklemiştir, bence desteklemelidir de.
 • Sivil anayasa konusu meclisin yeni dönemde ele alması gereken en temel görevlerinden bir tanesi. Açıkçası mecliste AK Parti iktidar olmadı ve CHP ile MHP bir koalisyon hükümeti kurdular ve çalışmalarına başladılar. Bu yeni koalisyon hükümeti acaba yeni anayasayı ne kadar sahiplenecek? Ya da sahiplenecek mi? Bazıları AK Parti’yi bu konuda çok eksik görmekte. Eksik olduğu konular var olabilir fakat yeni anayasayı AK Parti’den değil de CHP&MHP koalisyonundan beklemek açıkçası tamamen saflık.

   

  Not: Ben liberal olduğum için AKP’nin siyasetini genel manasında beğensem dahi eleştireceğim yönleri elbette vardır. Bunu da seçim sonrasında hasbihal edelim. Liberal olarak oy verme nedenlerim yukarıdaki maddeler değildir. Onlardan belki başka bir yazıda bahsederim.

  Not2: Meclis bünyesinde yer alan bütün partilerin bu ülke için en iyiyi yapmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Sadece siyasi partilerin yöntemleri başka. Bu yüzden esasında bizler yöntemi seçiyoruz. Bana göre AK Parti’nin yöntemi diğerlerine göre daha iyi. Diğer bütün partilere de saygı duyuyorum.

 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

4 comments

 1. ecem diyor ki:

  akp mi milliyetçi ?
  türküm demeyi yasakladı izin almadan kendi ülkemizin bayraklarıyla dolaşamaz hale geldik ama elin bölücüsü hayali bir devletin bayrağını dilediğince sallayabiliyor.

 2. movsar diyor ki:

  AKP den başka bu ülkeyi yönetebilecek PARTİ yok da onun için.

 3. Tan Ertuğ diyor ki:

  Peki AKP’ye oy veren bir liberal olarak AKP’nin azınlıklara (Kürt, Hristiyan, dinsiz vb.), eşcinsellere “tanımadığı” ve asla da tanımayacağı haklara ne diyorsunuz? Sırf darbecileri yargılıyor diye, başörtülülere özgürlük tanıyor diye, sözde özgürlük kavramı altında okullara seçmeli(!) Kur’an dersleri getiriyor diye mi oy veriyorsunuz? Peki “dindar nesil yetiştireceğiz, ne bekliyordunuz, Ateist mi olsunlar?” olayına nasıl bakıyorsunuz? Bence bu liberal bir partinin sözleri olamaz. İlk iktidara geldiğinde halkın kalbini kazanmak için liberal rolü yapıyorlardı, çünkü her kesime hitap ediyor gibi görünmenin yolu budur. Arada hala takıyorlar liberal maskelerini ama maalesef çok uzun sürmüyor. Tekrar muhafazakar, hatta İslamcı politikalarına hızla geri dönüyorlar. İlk iktidara geldiklerinde AB’ye üye olacağız, demokratik ve özgür bir ülke olacağız diyorlardı, şimdi mümkünse AB’nin lafı hiç geçmesin kıvamındalar, hatta İnsani Gelişmişlik Endeksi, Demokrasi Endeksi, Özgürlük Endeksi gibi raporlara bakarsanız Türkiye’nin AKP iktidarından beri ya her sene gerilediğini, ya da yerinde saydığını görebilirsiniz. AB Uyum Süreci’nde belki ekonomimiz uyum sağladı, ancak söyler misiniz demokrasi, özgürlükler, insan hakları ne kadar gelişti? Başörtü özgürlüğü geldi, e başka? Zaten otoriter rejimlerde illa bir kesim özgür olur, önemli olan herkese o özgürlükleri tanımaktır. Mesela eşcinseller için ne yapıldı, söyler misiniz? AB’ye girmek için uyum sürecinde zorunlu kılınan eşcinsellere yönelik anti-ayrımcılık yasasını bile henüz getirmediler. Onu da bırakın, ayrımcılığın alasını AKP’li siyasiler kendi yaptı çeşit çeşit sözleriyle. İçerdeki gazetecileri saymıyorum bile. Başörtüye, dindarlara gelince ama birden liberal kesiliyorlar, bak sen şu işe! Ben de bir liberalim ve özür dilerim ama AKP’ye oyum gitmiyor, gidemiyor. Bence siz de nasıl bir partiye oy verdiğinize şöyle bir bakmalısınız.

 4. […] Bir vatandaş olarak neden AK Parti’ye oy vermeliyim? […]

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*