Cennet ırmakları ve Sen

Dünya üzerinde var olan her olayın bir sebebi vardır. Zira dünya hayatı bir sebepler dairesi içerisinde yaşanır. ALLAH’ın kudreti bir “şey”in olmasını istemesiyle var olabilmesine karşın yeryüzünde muhakkak bir sebebe bağlanmıştır. Tohum toprağa düşmeden

Kondylooma tiedotus

, gerekli mineralleri, vitaminleri, suyu ve güneşi alamazsa bitki olarak gerçek güzelliğine kavuşamaz ve küçücük bir tohum halinde kalır.

Oysa Cennet bu şekilde değildir. ALLAH’ın kudretini Cennet’te gördüğümüzde (inşallah) bunu daha iyi anlayacağız. Zira yeryüzünde bir akarsuyun yanımızdan geçip gitmesi için bir kaynaktan doğmuş olması gerekir. Cennet ise geldiği yer olmadan istememizle birlikte yanımızda bir akarsu yer alacak ve daha sonra birden yok olacaktır. Yani bu akarsuyun başlangıcını ve bitişini görmeden sadece kendi istediğimiz gibi görebileceğiz.

Ben seni yeryüzündeki bir insan olarak görüyordum Fakat anladım ki sen bu dünyadan değilsin. Zira başlangıçta Sen’i yavaş yavaş tanıdım, gördüm, bildim ve gidişini gördüm. Ben öyle sanıyordum. Fakat şimdi durup sakin kafayla bir düşündüğümde Sen’i nasıl tanımıştım bilemiyorum, belki de bir anda hayatımdaydın, hayatındaydım ve şimdi birden hayatımdan çıktın. Farklı olarak benim isteğim dışında, kendiliğinden oldu bu çıkış.

Kendiliğinden gelmesini beklemeye devam eden kişi.

1 comment

  1. […] Cennet ırmakları ve Sen […]

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*