Sosyal medya ve arkadaşlıklar

Bazen çeşitli sosyal ortamlarda insanların ve benim neden olduğunu soruyorum. Normal şartlar altında arkadaşlarını genelde arayan kişi benim. Üniversitede tanıdığım arkadaşları veyahut çeşitli zamanlarda tanıdığım arkadaşları arayan yine benimdir. Çok azı beni arar. Hatta zaman zaman telefon rehberini açar a harfinden başlayıp aşağı doğru iner ve bir kaç arkadaşımı ararım.

Günümüz çağında insanlar hiç tanımadığı kişilerle, daha doğrusu akrabalık ya da uzun zamandır tanımadıklar, sözleşip bir araya gelip vakit geçirebiliyor, eğlenebiliyor ve en önemlisi bu kişiler sayesinde kendi ufukları açılabiliyor.

Televizyonlarda İstanbul’un trafiğini görmüşsünüzdür. Açıkçası 16 kilometrelik yolu dahi 90 dakikada alır hale geldik. Hal böyle olunca insanların birbirleri ile görüşmesi pek sık olamıyor. Çok isteseniz dahi trafik size engel olabiliyor. Trafik engel olmasa dahi görüşmek istediğiniz arkadaşların muhakkak işi olabiliyor. Tabi bu durumda bazen “lan bu adamlar ne iş yapıyor” “amma değerli vakitleri var, boş beleş gezen dolaşan bir benmişim” moduna girmediğim de olmuyor değil. Not olarak belirteyim ki bu satırları yazan kişi yani ben,sabahtan akşama kadar bir işte çalışan, hatada iki akşam ingilizce kursuna giden, haftada bir ya da daha fazla gün tez yazmakla meşgul olan bir yüksek lisans öğrencisi. Özel hayatımla ilgili olarak ayrıca vakit ayırmam gereken bir çok kişi de var iken insanların, arkadaşların kendileri ile buluşmak istediğimde buluşamamak açıkçası çok anlayabildiğim bir nokta değil. Bu arada benim de çok görüşmek isteyip görüşemediğim arkadaşlarım var.

Hal böyle iken nasıl oluyor da insanlar internetten tanıştığı kişiler ile daha kolay ya da daha çok görüşebiliyor? Bunun bence bir nedeni insanların internette iletişimlerinin çok daha net olması. Özellikle foursquare ile bir kişinin nerede olduğunu görebiliyor ve anında gerek mail gerekse ilgili sitelerin mesaj bölümlerinden daha oralardaysan ben de orada olacağım türü mesajlar ile görüşme imkanınız oluyor.

İnsanların boş zamanlarını bilmeleri ya da bildirmeleri sayesinde çok tanımadığımız kişiler ile daha çok iletişim halinde olabiliyoruz. Akrabalara da birer foursquare üyeliği mi aldırsak ne yapsak?

Hatta öyle garip ki kendinizi arkadaşlar ile maklube sofrasında bulabiliyorsunuz.

Bu vesile ile

, http://www.irfanozturk.com sahibi İrfan ve http://muhabbetsokaginumaradoksan.com sahibi Onur arkadaşıma selam eder http://halid.org Sahibi Halid ve http://www.yakupbugra.com sahibi Yakup arkadaşa selam ederim. Ayrıca http://bil.ge ‘ye hürmetler.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

4 comments

 1. […] Ayrıca bkz: http://entelektuel.com/sosyal-medyadan-ve-arkadasliklar/ […]

 2. nimet diyor ki:

  ben yeni katıldım..ama yazıya dair birşeyler paylaşmak istiyorum..iş.ev hayatı özel hayat gibi hayatımızı dolduran değerler esasında hayatımızın kıyısında kalıyor..yaşadyğımız her şey sevgi, hasret, acı, güler yüzde bulunan samimi bakışlar veya bizi kör kuyulara atan derin kederler ta ortası oluyor hayatımızın.ve bunları renklendiren hayat veren dostlar sevgililer,yeni ve eski yüzler..şükürler olsun onlarla beraber aldığımız her nefes için….sevgiyle…

 3. Yakup Buğra diyor ki:

  Aleyküm selam abi :) Sosyal medya aracılığıyla 50+ kişiyle yüz yüze tanışmışımdır belki. Sosyal medyayı kullanmayanlar buna çok şaşırıyor. Kullananlar ise az bile diyor :) “ve en önemlisi bu kişiler sayesinde kendi ufukları açılabiliyor” sözün çok doğru abi. Benim hayatımın değişmesine vesile oldu diyebilirim sosyal medya için :)

 4. bilge k. diyor ki:

  benzer düşünceler içinde olduğum zamanlar oluyor. hatta kimilerinin starbucks’ta veya kanyon’da yaşadığını bile düşünüp gülmüşlüğüm var kendi kendime.

  ama, normal hayattaki gibi de, bir değer ve bir yakınlıkları da oluyor.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*