Google Maps & Yandex.Haritalar

Bu yazının amacı yabancı şirketlerin ülkemiz kurallarına ne kadar uyduğuna dair dikkatimi çeken bir örneği sizlere aktarmak için yazılmıştır.

Aşağıda üç adet harita bulunmaktadır. Bu haritaların hepsi İstanbul ili Levent bölgesinde yer alan askeri bölgelere aittir. Birinci sırada Google maps’teki ekran görüntüsü bulunmaktadır. İkinci ekran görüntüsünde ise Yandex.Haritalar’a ait ekran görüntüsü yer almaktadır. Üçüncü ekran görüntüsü ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu internet sitesindeki ekran görüntüsüdür.

Malumunuz Google Amerika kökenli

buy amoxil

, Yandex Rusya kökenli İbb ise elbetteki Türkiye kökenli bir sitedir. Peki, bu siteler ülkemizdeki gizliliğe ne kadar önem göstermektedir. Bu durumu uzun uzun anlatmak yerine aşağıda yer alan üç ekran görüntüsünden kolayca anlayabilirsiniz. Kendimiz bile askeri bölgelere ait haritaları karartma yapmazken Ruslar buna özen göstermiş ve haritalar’da askeri bölgeleri göstermemiştir.

Hazır yandex hakkında konuşuyorken burada Yandex Türkiye ekibine teşekkür etmemiz gerekiyor. Bunun nedeni de Amerika’da veya bir başka ülkede Google Street view özelliğini Türkiye’ye Google getirmeden harita.yandex.com.tr adresindeki panorama bölümünden bizlere hediye etti.

Google’ı severiz

http://bsv-unterkotzau.de/css/ohne/index.html%3Fp=147.html

, el üstünde tutarız fakat Google da umarım biz Türkiye’li kullanıcılarına gerekli özeni gösterir ve dünyanın birçok ülkesinde verdiği hizmetleri Türkiye’li kullanıcılarından esirgemez. Bir alt bölümde Google Street view özelliğinin olduğu ülkelerden bir kısmını görmekteyiz. Eminim Yunanistan

, Romanya, Polonya gibi ülkelerde verilen hizmetin Türkiye’de de en kısa sürede verilir.

Google’ı da Yandex’i kategorik olarak sevip karşı çıkmak yerine biz Türkiyeli internet kullanıcılarına kim en iyi hizmeti verirse onu kullanacağımızı kendilerini bildiririz. Arama’da Google’u kullanıyoruz ama haritalarda Yandex Google’dan biraz daha üstün gibi.

Not: Şayet Yandex gerekli izinleri almadan kafasına göre ülkemiz sokaklarını kaydediyorsa, Google’da Türkiye’deki resmi kurumlardan izin alamamış ve izin alamamasından dolayı Street view özelliğini ülkemize getirmemişse iş bu yazıyı yok sayabilirsiniz.

 

https://www.google.com/maps/@41.1007186,29.0085579,5501m/data=!3m1!1e3

http://harita.yandex.com.tr

ibb sehir harita

http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*