Yemek Sepeti’nin Delivery Hero’ya satılması

Geçtiğimiz günlerde Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen bir etkinliğe katılmış ve Sina Afra ile Nevzat Aydın’ı dinleme fırsatım olmuştu. Sina Afra Elektronik ticaretin artık Türkiye’de çok zor olduğunu belirtirken Nevzat Aydın hâlâ e ticarette fırsatlar olduğunu belirtmişti. Etkinlikteki oturum başkanı Nevzat Aydın’a Yemeksepeti.com’un satışı ile ilgili bir haber var mı diye sordu, zira konu hakkında webrazzi başta olmak üzere birkaç blogda haber olmuştu. Nevzat Bey bu soruya bizim büyüklüğümüzde firmalar ile sürekli ilgilenen fonlar olduğunu fakat şu aşamada ne var ne yok diyemeyeceğini belirtti.

Nevzat Aydın Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliğini bitirdikten sonra “bir şeyler ” yapmak için Silikon Vadisi’ne gitmeyi kafasına koyuyor ve Boğaziçi’nde süper olmayan notları yüzünden Silikon vadisine çok yakın olmayan ama yine de aynı atmosferi soluyabileceği bir üniversitede yüksek lisans yapmaya gittiğini bahsetmişti. Yemeksepeti fikrinden önce birçok ülkeyi araştırmışlar fakat hiçbirisi Yemeksepeti konseptinde değillermiş. Kimi sadece öğlen servis yaparken kimisi çok daha farklı bir yapıda bulunuyorlarmış. Türkiye halkının da yapısına uygun bir model ortaya koyup bunun girişiminde bulunmuşlar.

Başlangıçta çektiği zorluklardan bahsetmişti. Faks serverları ile başlayan bu iş ilerleyen yıllarda mobilden verilen yemek siparişinin masaüstü bilgisayardan verilen siparişi geçme aşamalarının hepsini yaşamış. Ve en önemlisi Yemeksepeti’nden kazandığı parayı yine Yemeksepeti’ne harcamış ve bundan hiçbir pişmanlık duymamış.

Aşağıda Yemeksepeti’nin vergi levhasından 2014 Kârını görebiliyoruz. Şirketin kaça satıldığını da biliyoruz. Bu bilgiler eşliğinde Yemeksepeti firmasının Fiyat / Kazanç oranını bulabiliriz.

F/ K = 1.590.300.000 TL / 18.655.246

,54 TL = 85,25

Bir işletmeyi alacağımız zaman da işletmenin bakacağımız ilk kriteri kazançlı olup olmadığıdır. Kazançlı bir işletme ister istemez daha pahalı olacaktır. Fiyat/Kazanç oranı da işletmenin her 1 TL’lik hisse senedi başına düşen net karına karşılık

buy generic levitra

, yatırımcıların kaç TL ödemeye razı olduklarını gösteren bir orandır. * Yemeksepeti’nin ucuza gittiği veya pahalıya gittiğini bilebilmemiz için Yemeksepeti ile aynı işi yapan firmaların Fiyat / Kazanç oranını bilmemiz ayrıca Borsaya kote olan firmaların Fiyat / Kazanç oranına bakmamız gerekir. Maalesef ülkemizde çok çeşitli nedenler ile firmalar borsaya kote olmak istemiyor ve bu yüzden bizler de bir kıyas yapamıyoruz. Fakat Fiyat / Kazanç oranına baktığımızda Yemeksepeti’ni alan Delivery Hero firması Yemeksepeti’nden umutlu. Ayrıca 2012 den sonra çok hızlı bir şekilde kârları artmış durumda. Tabii burada asıl bildiklerimizden öte bilmediklerimizi önemli. Yemeksepeti’nin yurtdışı operasyonları da satıldı fakat bu yurt dışındaki firmalar acaba Türkiye’de kurulmuş olan şirketin birer iştiraki miydi yoksa kendi başlarına ayrı birer kuruluşlar mıydı? Eğer bağımsız birer firma ve oradan elde edilen kârlar Yemeksepeti A.Ş.’de konsolide (birleşme olmuyorsa yurtdışı operasyonlarından elde edilen toplam kâr daha fazla olacaktır ve F / K oranı daha da düşecektir ki F / K oranının düşmesi gayet olumludur.

Bir ev aldığınızda En fazla 25 yılda o evi amorti edersiniz. Fiyat Kazanç oranı da bunun gibi. 250.000 TL’ye aldığınız bir evi İstanbul’da 1.000 TL’ye kiraya verebilirsiniz. Yani yılda 12.000 TL kira geliri elde edersiniz. Böyle bir ev yatırımı için Fiyat / Kazanç oranı 21 iken 85,25 oranı çok yüksek. Zaten bu yüzden ülkemizde bütün iş kollarında faaliyet gösteren kurumlar inşaat işine girmeye başladı. Şimdi Yemeksepeti’nin kâr dışında değerlenmesini de göz önüne koyanlar olacaktır ama evler de durduğu yerde durmuyor. Kardeş Payı’nda Hilmi’nin dediği gibi “Bi de böyle düşün” diyip ayda 1.000 TL kira alacağınız eve 1.023.000 TL verir miydiniz? Tabiki de hayır. Demek Delivery Hero Yemeksepeti için “BÜYÜK” düşünüyor.

İmkb’de Teknoloji sektörünün F/K oranının 15

amoxil online

,5 olduğu bir yerde Yemeksepeti’nin 85,25 ile satılması düşünen insanlar için ibretlik fikirler verebilir. Seneye ölmez sağ kalırsak 2015 yılı kârında nasıl bir değişiklik olacak yeniden değerlendirelim.

 2000’li yıllarda Yemeksepeti 589.000.000 Dolara ( 589.000.000 * 2,7 = 1.590.300.000 TL )

Aşağıdaki tablo Webrazzi tarafından Yemeksepeti ortaklarının bu satıştan ne kadar kazanç elde ettiğine dair hazırlanmıştır.

*http://turkistatistik.net/2015/02/fiyatkazanc-yontemi-ile-sirket-degerleme/

Bu yazıyı okuyanlar aşağıdaki yazıyı da okuması iyi olur.

http://entelektuel.com/fiyat-kazanc-orani-ve-ehil-com/

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*