İki ileri bir geri mi acaba?

İki ileri bir geri mi acaba?Daha önce de bu blogda yanlış kullanımla üzerine bir yazı yazılmıştı. Bugün bunlara eklenecek bir yanlış kullanım daha öğrenmiş olmam hasebiyle bu yazıyı yazıyorum. Hatta garip bir şekilde bu yanlış kullanımın doğrusunu abonesi olduğum Garanti Yatırım’ın her hafta paylaştığı Pusula adlı mailde Garanti Yatırım Direktör’ü  Tufan Cömert tarafından paylaşıldığında öğrendim.

İki hafta önce beklenenden iyi gelen ABD istihdam verileri

Köp Cialis оnline оch billigt i Sverige

, FED’in beklenenden önce faiz artıracağı algılamasını güçlendirip piyasalarda satışa yol açmıştı. Geçen hafta yayınlanan FED FOMC toplantı tutanakları ise FED’in faiz artırmamak için aslında bahane aradığı şeklinde yorumlandı. Tutanaklar sonrasında ABD’de tahvil faizleri düşerken, hisse piyasalarında ise satışlar sürüyor. Peki, FED’e mehter takımı misali iki ileri bir geri yaptıran şey nedir? Hadi bunun öncesinde size başka bir soru sorayım: Mehter takımı gerçekten iki ileri bir geri mi gider?

Aslında hayır: Mehter takımı iki ileri bir geri gitmez. Belli marşlarda yürüyüş yapılırken her üç adımda bir sağa ve sola dönülerek yürünür. Bu mehter takımının selamlama yürüyüşüdür. Bu şekilde üç adımda bir yarım sağa ve sola dönüşlerle

buy augmentin online

, dakikada ortalama 96 adımla ilerliyor. Yeniçeri sekmesi de denilen düz yürüyüş ise, sağa ve sola dönüş yapmadan, dakikada yaklaşık 120 adım ile yapılıyor. Bu yüzden de bundan sonra mehter marşı gibi iki ileri bir geri diye bir şey duyarsanız, artık ne diyeceğinizi biliyorsunuz.

İki ileri bir geri mi acaba?

İki ileri bir geri mi acaba?

 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

  1. […] Tufan Cömert’in yazdığı bir yazıdan bir parça alarak yayımlanmış “İki ileri bir geri mi acaba?” isimli yazıdan sonra Tufan Bey’in dün yayımladığı bir yazıyı da sizler ile […]

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*