Apple logosunun anlamı nedir

İnsanlar bazı şeyleri çok çabuk kanıksıyor diye düşünüyorum. Buna örnek olarak iPhone’un üretici firması Apple’ı örnek gösterebiliriz. Şimdi durup düşününce Elma adına bir şirket ne kadar mantıklı? Ya da bir teknoloji firması ile ne alaka diye düşünebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Spor A.Ş., İstanbul Otopark A.Ş. olarak koyduğunda garipsemeyiz. Zira bunlar direkt şirket isimleri ile alakalı işler yapmaktadır. Oysa Elma yani Apple bir manav şirketi değil. Peki Apple neden Elma logosunu kullanıyor ve Apple Inc. İsmini kullanıyor.

Bunu düşünmeye başladım ve ben de birçoğunuz gibi Google’da Apple logosunun anlamını aradım, birçok kişi wikipedia’da yazılan yazıyı aynen bloğuna yazmış. Fakat bu anlamın derinliklerine inmeden yüzeysel olarak geçmiş. Sonuçta blogda yayınlanacak bir yazı ve üzerinde düşünmeye o kadar gerek yok demiş olsalar gerek.

Geçen günlerde Ted.com’da videolar izlerken aklıma TedxReset 2011’deki konuşmacılar geldi ve ben ilk iş olarak İnternet Ekipler Amiri, M. Serdar Kuzuloğlu’nu izlemeye başladım.

M. Serdar Bey konuşmasında zaman hakkında konuşuyor ve bir mutabakata varılamadığını ve bizim sanki mutabıkmış gibi olduğundan bahsederken Cennet’te Hz. Adem ve Hz. Havva ile anlatılan bir temsilden bahsediyordu. Temsil kısaca şöyleydi;

Bir gün Hz. Adem ile Hz. Havva avret yerlerini incir yaprakları ile örtmüşler ve Hz. Allah kendilerine neden bu şekilde dolaştıklarını sorduğunda kendilerinden çünkü çıplağız yanıtını almışlar. O güne kadar çıplak oldukları halde bunu yeni fark ediyorlardı. Hz. Allah da Hz. Adem’e peki çıplak olduğunuzu nasıl öğrendiniz diye sordu. Bu bilgiye ağacının meyvesi olan ve kendilerine yenilmesi yasaklanmış “Elma”nın ağaçtan koparılması ve yenilmesiyle ulaşmışlardı. Doğrusunu ALLAH bilir.

Elma bu tasvirde bilgiyi gösteriyordu. Ben de Apple firması kurucularının “Think different” derken different kelimesini Dünya yerine Cennet olabileceğini, farklı düşünme derken, düşünmeyi, yani bilgi sahibi olmayı vurgulamak adına Apple lpgosu olarak “Elma”yı kullandıklarını düşünüyorum.

Aşağıda da wikipedia sayfasında yazılanları bulabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok bilinen bilgisayar firması olan Apple ilk kurulduğu zamanlar bir elma çeşidinin adı olan “Macintosh” ismiyle anılıyordu. Daha sonra Steve Jobs İncil’de yer alan Adem ile Havva’daki elmayı kullanmaya başladı. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir. Alan Turing’in Homoseksüel olduğu anlaşıldıktan sonra Ingiltere’deki hayatı zor bir döneme girmiştir. Ingiltere’nin savaş dönemlerinde yaptığı katkılar hiçe sayılıp dışlanan Turing bir gün evinde ölü bulunmuştur. Masa başında intihar eden Turing’in elinde ısırılmış bir elma bulunmuştur. Ingiltere başkanıGordon Brown, Turing’e yapılan haksızlığı tanıyarak basına bir özür makalesi yayınlamıstır, ancak birçok Ingiliz düşünür bu özrün çok geç olduğunu düşünür.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*