Askerin siyasallaşması

Malum bu aralar ülke gündemi oldukça yoğun.Bu yoğunluk arasında zaman zaman haberleri mi izliyoruz komedi programı mı izliyoruz farkında olamıyorum. Neredeyse bütün medya kendi yandaşını kolluyor ve koruyor. Bu doğru olabilir. Sonuçta herkes kendisinin hitap ettiği gruba göre haber duymak ister. Fakat bütün bunlar olurken bazen komikliğin önüne geçilmiyor.

Ayrıca son günlerde askerler sivil mahkemelerde mi askeri mahkemelerde mi yargılansın tartışması yürütülürken TSK içerisinde var olduğu şüphesi duyulan cuntacıların ülkede karışıklık çıkarmak istediği ve Başbuğ’un dahi bundan haberdar olmadığı ya da daha önceki ülke deneyimlerimize göre bunu kabullenmiş gibi gözüküyor olması ilginç.

Son durumda herkesin malumu olan yasa teklifinden rahatsızlıklarını dile getirmesi için Abdullah Gül, askeriye ve bakanlara dosya hazırlayıp gelin dedikten sonra asker çekincelerini açıklamaya başlamış.

Hoş iyi güzel şeyler söylemişler ama askerin bir çekingesi çok manidar. Asker, askeriyeye siyasetin girmesinden çekiniyormuş. Şimdi bunu istiklal caddesine çıkıp 100 kişiye sorsam katıla katıla güler. Fakat bizim ülkemizde bu ciddi ciddi dinlenip üzerinde onlarca kişi büyük sözler ediyor.

Sözde askeriye siyasallaşmamış, Askeriye, peygamber ocağı değildir diyerek gereksiz bir açıklama yapan asker ya da askerin 27 nisan’da yazmış olduğu e muhtura sanki başka ülkelerde yaşanmış gibi.

Esasında bu maddeler çok fazla fakat bunları yazmak bile bana abes geliyor, komik geliyor.Bu yüzden ben bu komikliğe düşmeyeceğim ve kararı size vereceğim.

Bu ülkede askeriyeyi ana muhalefet partisinden üstün gören kişiler varsa bunun nedeni elbette açıklanmalı, irdelenmeli.

İyi haftalar

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*