Bedelli kredisi ve vatan borcu

Başbakanımız Bedelli Askerlik uygulamasını açıkladı. Buna göre 30.000 TL’si olan 30 yaş üzeri herkes askere gitmekten kurtulacak. Tabii 30.000 TL bazıları için çok düşünülecek bir tutar olmasa da ülkemizin genel ekonomik durumu göz önüne alındığında açıkçası çok yüksek bir tutar. Zaten bundan önceki uygulamalar ile bedelli askerlik şartlarını yerine getirmiş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından sadece %20’si bu haktan faydalanmış. Geçmişe yönelik bu oranı bu bedelli uygulamasında da aynı olacağını düşünürsek 100.000 kişi bu hakkı sağlayan kişiden sadece 20.000* kişisi faydalanacak.

Bu demek oluyor ki insanlar bu parayı ödeyemiyor ya da askerlik hizmetinin olmazsa olmaz bir hizmet olarak düşünüyorlar. Ki ben ikincisi gibi düşünenlerin sayısının çok fazla olduğunu düşünmüyorum. B bedelli sadece gelir elde etmek için yapılmış bir uygulama olduğunu düşünen birçok kişi olacaktır. Peki devletin zorunlu tuttuğu bir hizmeti parası olanlara satması ne kadar ahlakidir?

Askerlik denilen işi sadece mesleği askerlik olan bu konuda eğitim almış profesyonel kişilerin yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden ne olursa olsun 20.000* kişinin askere gitmeyecek olmasına seviniyorum. Tabii bu sevinmem kursağımda kalıyor zira 30.000 TL’si olan Berkecanlar askere gitmeyecekken 30.000 TL’si olmayan ama Aylık 1.000 TL’ye çalışan Mehmet’in bunu ödeyememesi ve askere gitmek zorunda kalması çok kötü.

Bu yüzden hükümet gerçeği saklamamalı ve bu Bedelli askerliğin gelir elde etmek için çıkarıldığını söylemesi lazım. Yok gerçekten 30 yaş üzerindekilerin zaten askerde bu saatten sonra işleri yok, onları da yasal zeminde bu görevi ifa ettiklerini varsaymak için bu bedelli askerlik uygulaması çıktıysa bu tutarın 30.000 TL yerine 10.000 TL olarak çıkartılması (ya da daha az bir meblağ) ve SSK-BAĞ-KUR borçlularına sağlandığı gibi 12, 24, 36 taksit seçeneğinin var olması gerekirdi.

İşin içinde para olduğu bir ortamda bankaların olmaması imkânsız. Yakın zamanda Bedelli askerlik kredisi veren bir sürü banka çıkacaktır. Devlet 30.000 TL toplamak zorunda olan Mehmet’leri de düşünüyorsa kendisi 2 taksit yerine 36 taksit yapmalıydı ya da 30.000 TL yerine 10.000 TL yapmalıydı.

Bedelli kredisi ile uğraşmak zorunda kalmayan gençlerin olduğu bir Türkiye’de yaşamak bizim de hakkımız diye düşünüyorum. Zorunlu askerliğin kaldırılmış olduğu, profesyonel ordumuzun olacağı günler de yakındır umarım.

*; Bedelli askerlik kredisini hak eden kişilerin %20’si için kullanılmıştır, eminim bu sayı daha da fazla olacaktır.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1205094&title=iste-bedelli-askerligin-tum-detaylari

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

  1. platform topuk diyor ki:

    bu para bence makul sayılacak bir rakam, sonuçta 15 veya 6 gibi bir süre suya sabuna dokunmadan askerlik görevini para sayesinde yapmış oluyorsun.Ben askerliğimi mardinde zort şartlar altında yaptım o yüzden askerliğin ne olduğunu az çok bilirim.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*