Biz De Tekel İşçilerini Protesto Ediyoruz!

Mezunuz – İşsiziz – 4/C’ye Razıyız

7 Şubat Pazar, Saat 11.00

Eski Tekel Fabrikası Önü – Mecidiyeköy/İstanbul

Son günlerde özelleştirme mağduru olarak topluma lanse edilen Tekel işçilerinin devletten talepleri ve yaptıkları eylemler gündemde sıklıkla yer bulmaktadır. Biz 3H Hareketi olarak topluma  oldukça yüzeysel bir biçimde özelleştirme mağduru sıfatıyla sunulan işçilerin, aslında ezilen değil ezen ve sömüren konumunda olduğu görüşündeyiz.

Ülkemiz ekonomik kriz nedeniyle oldukça zor bir dönemden geçmektedir. Bu ortamda eğitim düzeyi yüksek birçok gencimiz oldukça düşük ücretlere köle gibi çalışmaya razı olduğu halde iş bulamamakta iken, ülkemizde sırtını devletin sağladığı olanaklara dayayarak yaşamaya alışmış,  sömürücü bir kesimin varlığı çok acı vericidir.

Devlet kesesinden bedavadan geçinmenin maliyetini, yeni doğan çocuklarımızdan üniversite mezunu iş arayan gençlerimize kadar toplumun her kesimi yüklenmektedir. Uzun süredir hiçbir üretimde bulunmayan, hiçbir değer üretmeyen buna karşılık rahatlıkla iki işçinin istihdam edilebileceği düzeyde maaş alan  Tekel işçilerinin maliyeti, tek tek hepimizin cebinden çıkmaktadır. Tekel işçileri mağdur, zavallı, ezilen değil, bilakis halkımızın sırtından elde ettikleri rantı kaybetmemek için halka karşı mücadele eden bir çıkar grubudur.

Peki günlük yaşantımızda 1 liramıza bile sahip çıkarken, neden ülkemizde yıllardır süren bu sömürü düzenine ses çıkarmıyoruz? Unutmayın, bu çarpık sistem, tek tek hepimizin cüzdanından çıkan 1 liralarla dönmektedir! Artık vakit bu sömürü düzenine, bu bedavacı zihniyete dur deme zamanıdır.


3H Hareketi mağdur rolunu oynayan bu kesimin maskesini ne pahasına olursa olsun düşürmeye kararlı. Bizi vicdansızlıkla suçlayacak olanlara lafımız şudur: Esas vicdansızlık, devlete sırtını dayayıp çalışmadan para kazananı savunmak ve bu uğurda belki de daha fakir bir çoğunluğu zorla vergi ödetmeye mahkum etmektir.

Sen de bu yolda 3H’ ye destek vermek istersen, 7 Şubat Pazar Günü saat 11.00’de Mecidiyeköy’de eski Tekel Fabrikası Önünde bizimle buluş, bu haksızlığa, sahtekarlığa ve vicdansızlığa dur de.


İletişim: 3hiletisim@gmail.com

Not: Yorum kısmında hakaret eden kişiler ve bizleri döveceklerini iddaa eden kişiler. Bize orada bir “şey” olursa ipleriniz kayıtlarımızda bunu bundan sonra yorum yapacakların dikkatine sunuyorum.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

46 comments

 1. Khalkedonian diyor ki:

  kuş beyinliler sizi… ne olan biteni anlayacak zihinsel kapasiteniz; ne de bu çapsızlığınızı itiraf edecek cesaretiniz var belli ki… yoksulluk ve yoksunluk üreten politikaların yalakalığını yapmayı “entelektüellik” zannetmeye devam ededurun siz… yolunuz açık olsun!

 2. bırakın bu işleri diyor ki:

  Ne güzel istanbul, eylem yapmaya harcadığınız enerjinin birazınıda maaş aldığınız işi doğru dürüst yapmaya harcasanız ne güzel olur. memlekette kamudan maaş alan, yani parasını benim ödediğim memur, işçi vs zevatın çok büyük bölümü iş yapmaya geldimi ortada yok, ama “hak” aramaya geldimi abooo. ne kapitalizm kalır, ne de emeğin kutsallığı. devlet darielerinde maaş alarak değil de sanki lutuf ihsan ederek çalışır gibi kaş göz oynatan vasıfsız tembel tenekeler, size diyorum. işvereniniz, patronunuz yani vatandaş olarak memnun değilim sizden. adam gibi yapın işinizi ki ortada gerçekten aranacak bir hak olsun…

 3. Ali Tarçın diyor ki:

  Bu başlık için bir teşhis konulacaksa bu “bokunu yiyim aga sendromu.. “dur.

 4. metin ali diyor ki:

  Sizi destekliyorum. Hiç bir iş yapmadan 1500-2000TL maaş almaya alışmış alıştırılmış işçiler 4-c yi tabi ki kabul etmeyecek. 2008 haziran ayından beri zaten işçilerin çoğu ek iş yapıyordu. Taksicilik yapan bakkal dükkanı işleten mi ararsın hepsi var. Eyleme katılanlar sendika zoruyla orda duruyor . katılmayana aba altından sopa gösteriyorlar. Milleti acındırmayı bıraksınlar. Çalışmak isteyene iş bulunur. Devletin işi sigara, içki, şeker üretmek değildir, ve devleti sömüren ne kadar zarar eden kamu kurumu varsa hepsi özelleşmelidir. bu hükümete oy vermedik, asla yalaka değiliz. gerçekleri görün biraz.
  Özel sektörde çalışanın halini kimse bilmiyor. 2 yıldır sıfır zam, haftada 50 saat bilfiil çalışma, iş güvencen yok, sendikan yok, sgk nın durumu ortada.

 5. mahnoyev diyor ki:

  entelektüel değilsiniz. nasıl entelektüel olduğunuzu iddia edebilirsiniz. nasıl bir blog bu. işçi sınıfı haklarını savunmakla devletçiliğin alakası yok, sizin zihniniz fena bulanmış. kapitalizmin kendisi burjuva işçi sınıfı polaritesini yaratır, çatışma kaçınılmazdır, açın biraz tarih okuyun.. mevzuunun yan yatmakla alakası yok.

 6. faruk diyor ki:

  ulan bu kadar yalakalık olurmu ne aşağılık adamlarsınız türkiyenin içne ettiniz hala yalakalık yapıyorsunuz tekel üzerinden elde edilen 608 milyon daolarlık rantın hesabını soracağınıza özelleştirmeden alınan rüşvetlerin hesabını soracağınıza neler yapıyorsunuız ne yaparsanız yapın o ranttan size nah düşer

 7. necaticim diyor ki:

  Bi de “entelektüel” koymuş adını… oyy allalta seni güldürsün

 8. armağan diyor ki:

  Ne oldu basın açıklamanız, neden gelmediniz **********?????????????*

 9. necip diyor ki:

  protesto edince belki hükümet size madalya takar. yalakalar. siz neyi kime şikayet edeceğinizi şaşırmışsınız. sizin düşük maaş almanız tekel işçilerinin değil, hükümetin ve patronlarınızın suçudur. burada herkesin tekel işçilerini desteklemesi kısa vadede tekel işçilerinin konumu için uzun vadede ülkedeki tüm çalışanlar için hayırlı olacaktır. ne kadar safsınız ve nasıl da asıl kullanılanın kendiniz olduğunu farketmiyorsunuz.

 10. Halk diyor ki:

  Yahu çalışmadan para kazanıyorlar diye kan kustuğunuz, iftira attığınız, 4-c kölelik şartlarında herkes çalışmak ister, hatta çin’de günde 1 dolar kazanılıyor asgari ücret çok fazla” gibi söylemlerle saldırdığınız tekel işçileri mi bu ülkenin kalkınmasını, ÜRETMESİNİ, HALKIN REFAHINI düşüren? İnsaf! Borsada, siyasette, gayrimenkulde hiç çalışmadan krallar gibi yaşayan, milleti dolandırıp çalıştırdıklarının üstünden kendine villalar alan patronlar, spekülatörler, seviyesiz siyasetçiler, hissedarlar yan gelip yatmıyor da gariban tekel işçisi mi yatıp yoksulluk sınırını anca geçen 2000 lira maaş alabiliyor?
  Alıntı:Kadir
  Diyelim ki tekel işçisi gerçekten ürettiğinden fazla ücret alıyor (bence pek mümkün değil ama öyle olsun) ve diyelim ki türkiyede devlet işletmelerinde daha 100.000 bin böyle çalışmayan işçi var.
  1. bu işçilerin şimdiki gelirleriyle size göre hakettikleri gelir arasındaki toplam fark türkiye ekonomisinin sorunlarının asıl kaynağı olacak kadar büyük mü? bana sanki “büyüklerin” vurgunları çok daha büyükmüş ve asıl problem veya problemin başlangıcı oradaymış gibi geliyor. diyebilirsiniz ki; büyük sermayedarlar, devlet yöneticileri vs. yolsuz kazanç sağlıyor diye bunlara göz mü yumacağız? hayır ama türkiyede onlara laf edilemez, onlardan bu kadar kolay hesap sorulamazken işçilere yüklenmek kolaycılık değil mi?
  2. işçi aldığı parayı sonuçta tüketim harcamalarında kullanıyor ve o para yine totalde ekonomiye geri dönüyor. olaya anlık değil de uzun vadeli baktığımızda bir çıktı yok. oysa büyük miktarda götürenler, genellikle, parayı ya spekülatif alanda bekletiyor veya ülke dışına kaçırıyor yani yatırım veya tüketimle yeniden ekonomik döngüye dahil etmiyor kendisi için daha karlı olacağından öylesi. sonuçta bu ekonomi için çok daha büyük bir kayıp oluyor.

 11. Ayşe diyor ki:

  Umarım yağmur yürüyüşünüze engel olmamıştır…Halkın, onurlu TEKEL işçilerinin mücadelesinde sonuna kadar haklı olduğunu, haklı sınıfın haklı taleplerini egemenlerin nasıl da şiddetle bastırmaktan başka, insanca yolu bulunmadığını görmeleri için polis copundan, gaz bombasından, panzerlerden falan daha etkili, daha açık seçik bir mücadele aracı olabilirsiniz siz. Devam edin, halk sizi tanısın…Patronlarınız yeryüzüne savaş, vahşet, cehalet, açlık, sefalet, sömürü, soygundan başka bir şey getirmedi…Şimdi de maskesiz kapitalizmi, vahşi, beyinsiz, insanlık-dışı sistemi sizin suretinizde bir kez daha görsün insanlar…

 12. batmanlı diyor ki:

  e 5 hereketi size 4 c de iş buldum tayip erdoğanım eteğinin altına girin gelin her ay maaşınızı benden alın kansızlar için geçerlidir bu ilan

 13. ali diyor ki:

  Hrant bir sosyalistti, insandı. Onun adını ağzınıza almaya ve sitenizde yayınlamaya utanmıyor musunuz ?

 14. selim ölçer diyor ki:

  bir insan ne kadar düşebilir?
  işte bu kadar.
  arada sırada da olsa beyninizi kullanmayı deneyin.

 15. Adem diyor ki:

  Bırakınız şekerli su içsinler, bırakınız grev yapsınlar.Onların tasarrufudur..

 16. Ulaş diyor ki:

  Evet Ahmet İhsan! Haklısın! Benim Patron Secme Hakkım var! Hatta ben gazetede iş ilanlarına bakarken yazı tipini begenmedigim ilanlarla ilgilenmiyorum biliyormusun? gercekten.. hatta arıyorum adamın veya kadının sesini begenmessem yine işe girmiyorum ya… sonucta TAŞ kırıgı yiyoruz ya biz.. sorun olmuyor bizim için.Ben Üniversite Okumasam bile Hatta okul okumasam bile bana Onurum doğuştan verilmiş. ben okul okumadıgım icin “türkiye şartlarında” tuvalet temizleye razı olamam!Temizlikcilik iyi bir meslektir sakın yanlıs anlasılmasın ama türkiye gibi ucuz bir ülkede hakarettir. ve Ahmet İhsan gibileri o hakareti yutacak kadar ucuzdur… Tekel İşçilerine Gelince haklısınız ATV anahaber de bütün tekel işçilerinin 3500 lira maaş aldıkları akşama kadar yattıkları üretim olmadıgı söyleniyor. vay be biz enayimişiz girmemişiz tekele yahu.Gidinde işçilere sorun ne kadar maaş alıyorlar kaç cocukları var evleri kiramı.Adam 20 Senedir çalışıyor 1.250 tl maaş alıyor. 20 sene emek satmanın degeri bu değildir.Ama Pardon 3H matematiğini daha öğrenmedik biz…

 17. tek-el diyor ki:

  yarın mecidiyeköyde işbirlikçiler cezalarını alacaktır.tekel işçisi onurumuzdur.

 18. ersin maden diyor ki:

  “…oldukça yüzeysel bir biçimde özelleştirme mağduru sıfatıyla sunulan işçilerin, aslında ezilen değil ezen ve sömüren konumunda olduğu görüşündeyiz.”

  sosyolojik tahlilinizi sevsinler….

  Peki ya patronlar? hayali ihracatcilar? hortumcular? faizciler? tuccarlar…. toplumun magdur kesimleri heralde degil mi? zaten butun krizin sorumlusu TEKEL iscileri….

  sizi gidi AKP yalakalari sizi….

 19. ahmet ihsan diyor ki:

  Ah seth Ah!

  Ben de sana yorumum üzerine biraz düşünmeni öneririm.

 20. özgür bener diyor ki:

  oğlum siz ağız prostatı olmuşsunuz protesto etseniz kaç yazar..

 21. özgür bener diyor ki:

  mal gibi beyni olan dangalaklar için internet biçilmiş bir yaşam alanı.
  liberalizm kelimesini öğrenen ;para aşkı için götünü açan ,büyük global şirketlerin penisine göt olmaktan gurur duyan siyasi politik yalakalar artık 100 sene her hakkını arıyanı ,ses çıkaranı-” dur hele “diyene-” zort” der-” zurt” diyecek herhalde..
  sözüm türkiyedeki liberal dallamalara -“be dürzü amerikan başkanı bizim sendika anlayışımızı güçlendirmemiz ve sendikayı etkin kılmamız lazzım” dediğinde niye gıkını çıkarmıyorsunda burada hakkını arıyana ,-” tekeli peşkeş çekmeyin” diyene tayyibin iti gibi havlıyorsunuz dürzüler..

 22. sdp li diyor ki:

  aşşağılık liberalizmin aşşağılık köpekleri
  sizede anladığınız dilden konuşuruz
  GENEL GREV GENEL DİRENİŞ

 23. ömer diyor ki:

  hem bu bozuk düzenden ekonomik kırizden söz edeçeksin . hemde işçilerin haksızlığından.icinde bulunduğumuz düzeni ve kırizi işcilermi yarattı.işcilere dayatılan 4c yasası birgün mutlaka size yada çoçuklarınıza dayatılmayaçağından nekadar emin olabirirsinizki . sadeçe içinde bulunduğun bu günü düşünme ..

 24. Seth diyor ki:

  Ah Ahmet İhsan Ah,
  Patronun köpeği olacağına devletin köpeği mi ol dedim ben sana… Onurunun bekçisi ol dedim!

 25. Mansur diyor ki:

  ‘doğasında “zorbalık” yatan devletin köpeği olacağıma, doğasında “kar güdüsü” olan kapitalistin köpeği olurum. kapitalistteki “kar güdüsü” onu insancıl olmaya zorluyor çünkü…'(ahmet ihsan)

  Köpek olmayı amaç edinmek yerine her türlü hakkını söke söke almayı ideal edinen bir birey olun ahmet bey! Liberallik demek böyle bir şey? “Ben sömürülmeye zaten razıyım ama en azından kimin yada kimlerin sömüreceğine ben karar veririm demek ” heralde liberalizm? devletin zorbalığı üzerine sölediklerinize hiç girmiyorum.

  Size bir şey söleyimmi ahmet ihsan bey? Biz sosyalistler adam smith i Ricardoyu vb gibi filozoflara saygı duyarız ve haklarını da teslim ederiz.Ama sizin gibilere saygı duymuyoruz. Çünkü sizler saygıyı haketmiyorsunuz.Yalan söylüyorsunuz.Bu ülkenin başbakanı nasıl yalan söylüyorsa sizde yalan söylüyorsunuz.İnsanlara zulme karşı direnmeyi mücadele yi salık vermek yerine “hakkınıza razı olsun” diyerek “koyun sürüsünün elemanı” olduğunuzu belirtiyorsunuz.

  İşcilerin emekcilerin onurlu hak aramaa mücadelelerine kirli elleriniz ve dillerinizle sataşmayın! Bilirsiniz ki bizler size benzemeyiz.Kavgaysa ölümüne mücadeleyse gecmişte de bugunde de cekinmeden bunu yaparız. ÇÜNKÜ BİZLER KÖPEKLİĞİ KABUL ETMEYENLERİZ!HEM BİREY OLARAK HEMDE TOPLUMSAL OLARAK KÖPEKLEŞMEDEN ONURLUCA YAŞAMAK İSTEYEN İNSANLARIZ!

 26. kadir diyor ki:

  diyelim ki tekel işçisi gerçekten ürettiğinden fazla ücret alıyor (bence pek mümkün değil ama öyle olsun) ve diyelim ki türkiyede devlet işletmelerinde daha 100.000 bin böyle çalışmayan işçi var.
  1. bu işçilerin şimdiki gelirleriyle size göre hakettikleri gelir arasındaki toplam fark türkiye ekonomisinin sorunlarının asıl kaynağı olacak kadar büyük mü? bana sanki “büyüklerin” vurgunları çok daha büyükmüş ve asıl problem veya problemin başlangıcı oradaymış gibi geliyor. diyebilirsiniz ki; büyük sermayedarlar, devlet yöneticileri vs. yolsuz kazanç sağlıyor diye bunlara göz mü yumacağız? hayır ama türkiyede onlara laf edilemez, onlardan bu kadar kolay hesap sorulamazken işçilere yüklenmek kolaycılık değil mi?
  2. işçi aldığı parayı sonuçta tüketim harcamalarında kullanıyor ve o para yine totalde ekonomiye geri dönüyor. olaya anlık değil de uzun vadeli baktığımızda bir çıktı yok. oysa büyük miktarda götürenler, genellikle, parayı ya spekülatif alanda bekletiyor veya ülke dışına kaçırıyor yani yatırım veya tüketimle yeniden ekonomik döngüye dahil etmiyor kendisi için daha karlı olacağından öylesi. sonuçta bu ekonomi için çok daha büyük bir kayıp oluyor.

 27. ahmet ihsan diyor ki:

  “patronun köpeği” olmak istemeyenler, “devletin köpeği” olmaya amma meraklı yahu. oysa piyasa sisteminde köpeği olacağın patronu seçme hakkın var; devletin alternatifi var mı?

  doğasında “zorbalık” yatan devletin köpeği olacağıma, doğasında “kar güdüsü” olan kapitalistin köpeği olurum. kapitalistteki “kar güdüsü” onu insancıl olmaya zorluyor çünkü…

 28. cevdet diyor ki:

  Ben de gerizekalıyım, ben de yavşağım, beni de alın aranıza..

 29. Erkin diyor ki:

  Çok meraklıysanız 4-C de siz çalışın. Önce kar eden kuruluşların özelleştirilmesine karşı çıkın, emek sömürüsüne karşı çıkın. Tekel işçileri özelleştirme mağdurudur ve şimdi ayda 600-700 liraya güvencesiz ve hiçbir hakları olmadan, devletin istediği yerde çalıştırılmaya zorlanıyorlar. eğer bunu iyi buluyorsanız siz öyle çalışın. Ama en önce patronların, akp’nin ve emperyalizmin kucağından inin.
  bu ülkenin ilericileri, yurtseverleri, emekten yana olan insanlar hep yakanızda olacak. Sizi ne akp ne de abd koruyabilir.

 30. aysegül diyor ki:

  bence biri dalga geçiyor.. böyle saçmalık olmaz.. “işçilerin, aslında ezilen değil ezen ve sömüren konumunda olduğu görüşündeyiz”… bunu yazan birinin aklından şiphe duymak lazım varsa tabi… eğer istanbulda olsaydım bende pazar günü gelirdim oraya, hemde hazırlıklı…

 31. armağan diyor ki:

  Çok açık söylüyorum ki, pazar günü o fabrikanın önünde olacağız ve size dünyanın kaç bucak olduğunu göstereceğiz beyinsizler. saat 10.30’da fabrikanın önünde biz toplanacağız,sıkıyorsa siz de gelin bakalım yalakalık yapmaya,köpek gibi havlamaya…

 32. murat cem yetkin diyor ki:

  bence arkadaşlar ne kadar hakaret işitebileceklerini merak etmişler…

 33. Nuri Levent diyor ki:

  Gelip ben bile dövebilirim.

 34. mert diyor ki:

  devlet size ölümü gösterip sizi sıtmaya razı etmiş… böyle devam edersek gerçekten 3 yıl sonra asgeri üzret 100 tl ekmek 5 tl olur zihniyetinize hayranım:D bizim burda günlük 10 tlden hamallık yapılmakta bu işe de bekleriz mezunlarımızı nasıl olsa para var yani… 😀 10 tl a mı günde dimi? sonuçta 1 tl nin hebını yapıyoruz….

 35. Hazal diyor ki:

  yuh…siz önce insanca yaşamak ne demek onu tartın kafalarınızda.ama tabi bunları düşünen bi zihniyet yalaklıktan başka ne yapabilir ki? sizden düşünmeyi istemek de hata!

 36. hacım kusuruma bakma ama o mitinge katılacak gerizekalılar 4 yıl önce %47 iydi şimdi de bulursun biraz ama okadarıyla anca grupsex yaparsın.öle bir organizasyona bende gelirim.öptm.

 37. cka diyor ki:

  rahatlıkla iki işçinin istihdam edilebileciği ücret nedir yahu? 600-700 lirayı uygun görüyorsunuz sanırım “rahatlıkla” derken. off ya o kadar sinir bozucusunuz ve yazdığınız yazı bilgiden, anlayıştan,insanlıktan okadar uzak ki insan kafasını toplayıp cevap bile yazamıyor. akıl fikir versin size kim veriyorsa..

 38. Ahmet Özerdem diyor ki:

  Genç liberaller olarak devletçiliğe karşı olmanız tamam. Türkiye’deki devlet memurluğu ya da kamuda çalışan işçilerin sözleşme yapılarını da çok devletçi bularak eleştirebilirsiniz. Pekiyi…

  Ama 4-C’ye razı olduğunuzu iddia ettiğiniz noktada, hooop, gitti samimiyet! O saçma sapan kölelik sözleşmesiyle alacağınız para, beyaz yakalı liberal gömleğinizin etiketine az geliyor ne yazık ki.

  4-C şartlarında işçilik yapmayı egonuza da yediremezsiniz, sizi bu liberal fikirlerinizi kuluçka ettiğiniz üniversitelerde okuduğunuz sürece besleyen ailelerinize de, ısmarladığınız pizzaları yerken düşlediğiniz kariyer planlarına da… Hadi canım….

 39. utku diyor ki:

  ciddi mi bu alay? saka yapiyosunuz di mi?

 40. Seth diyor ki:

  Evladım,
  patronun köpeği olacağınıza, onurunuzun bekçisi olun!

 41. cengiz diyor ki:

  “…rahatlıkla iki işçinin istihdam edilebileceği düzeyde maaş alan Tekel işçilerinin”

  miktar ne kadarmış acaba?

 42. tolga diyor ki:

  inşallah bi temiz döverler sizi orda. “yasak kelimeler” “benim güvencem yok, başkasının da olmasın” zihniyeti nedir lan? mal!

 43. mehmet kurdi diyor ki:

  bunu birilerinin cesaret edip de dillendirmesi lazım!

  ne bu ya, oyuncağı elinden alınmış çocuk gibiler! sizi tebrik ediyorum. Sonu ne olursa olsun bu eylemi yapmalıyız!

 44. Özkan Fırat diyor ki:

  Siz AKP’nin yalaklarısınız, hiç kıvırmayın.Alçaklar

 45. emrah diyor ki:

  sizin aptallar, doğruda ısrar etmek yerine Tayyibi yalamaya çalışırsanız böyle saçmalarsınız işte!…

 46. Ozkan diyor ki:

  kadir sonuna kadar destekliyorum, istanbulda olsam katılırdım,
  burada herkes tekel işçilerinin şahsına bir eylem yapıldığını sanacak, hatta tekel işçileri mitinginizi basıp sizi dövebilir!
  ama burada bir duruşa, bir zihniyete karşı tepki var.
  tekel işçileri bir şekilde mağdur olmuştur, ama sadece özel sektörde de birinin mağdur olacağı kadar mağdur olmuştur. biz işten atılınca, başka bi şekilde başımızın çaresine bakıyoruz, memurların bu konuda bizden neden farkı olsun, bu bağlamda sadece aramızdaki fark onun devlet memuru olması ise ben böyle bir düzene karşıyım.

  özkan

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*