Emekli işyeri açma

Entelektuel.Com’un iletişim formu ile bana soru sorabileceğinizi daha önceleri muhtelif yerlerde söylemiştim Ahmet Koşkan isimli takipçimiz de bize bir soru sormuş. Önce soruyu alalım. ” SSK dan emekli olan bir kişi Gerçek Kişi olarak işyeri açtığındaBağkur veya SSK gibi kurumlara kayıt olması gerekir mi?

Şimdi ise cevabı verelim.

Şimdi SSK’dan emekli olan bir kişi kendisi adına işyeri açılışı yaparsa maaşından kesilecek tutar ve oranlar şu şekildedir.

“2008 yılı ekim ayına kadar bu oran 12 nci basamağın gelir tutarının %10 u tutarında sgdp ödenecek olup bu tutar ekim ayından itibaren alınan aylğın %12 si ,2009 yılında % 13 ü olacak ve oran her yıl bir puan arttırılararak %15 oranına kadar çıkacaktır.”

Umarım Ahmet Bey’e yardımcı olmuşumdur.

Sorunuz varsa sormaktan çekinmeyin.


entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

8 comments

 1. entelektüel diyor ki:

  devlet muhasebeciye suç bulmaz. sizin zamanında ödemediginiz parayı devlet şimdi faiziyle istiyor. şimdi siz fazladan faiz ödemiş olacaksınız sadece.

 2. NECMETTİN ÇETİNKAYA diyor ki:

  EMEKLİ İKEN İŞYERİ AŞTIM 5 SENE ÇALIŞTIRDIM BENDEN SGDP KESİLMEDİ İŞYERİNİ KAPATTIKTAN SONRA 1 SENE SONRA MAAŞŞIMDAN KESİNTİ BAŞLADI BENDE SGK A GİTTİM BANA BORÇ ÇIKARDI BENİM BUNDAN HABERİM YOKTU MUHASEBECİM BANA HABER VERMEDİ BEN NE YAPABİLİRİM TAKSİT YAPILMIYOR HEM FAİZ İŞLİYOR KESİNTİ OLDUHU HALDE BEN NE YAPABİLİRİM BANA YARDIMCI OLUN SAYGILARIMLA ARZ EDERİM NECMETTİN ÇETİNKAYA

 3. gülcan diyor ki:

  Annem ssk emeklisi iş yeri çalıştırıyo iş yerini kapatınca kesintileri kalkacakmı? aynı zamanda babasından dul aylığını tekrar alabilirmi?
  iş yeri çalıştırdığı için bu aylıkta kesilmişti.

 4. Mehmet KARADUMAN diyor ki:

  İyi çalışmalar,
  Öğrenmek istediğim konu:

  Halam emekli , üzerine bir işyeri vardı ve maaşından 2010 Şubat ayından itibaren kesintiler oluştu.2010 Haziran ayı itibari ile işyerini kapatma dilekçesi verdi.Aynı işyerini 2010 Haziran ayında emekli olan babam devraldı ve ilgili kurumlara açma bilgilerini verdi.

  2010 Ekim itibari ile halamın maaşından hala kesintiler devam etmektedir.Babamın maaşından kesinti ise olmamaktadır.

  Halamın 2010 Hazirandan sonra olan kesintilerini nasıl geri alabiliriz , nerelere müracaat etmemiz gerekmekte.

  Yardımlarınız için teşekkür ederim

 5. hüdaverdi selçuk diyor ki:

  ssk. emeklisiyim vede emekli olduktan sonra iş yeri açtım vede 5 senedir bu iş yerini çalıştırmaktayım bu zamana kadar her hangi bir yere müracaatım olmadı vede maaşımdanda kesinti falan olmadı şu an iti bariyle müracaat etsem geçmiş dönemle birliktemi öderim yoksa bugün başladığım gün itibariylemi maaşımdan kesinti başlar.bilgi verirseniz memnun olurum.
  saygılar

 6. savaş diyor ki:

  ssk emeklisiyim.bir işyeri açtım vergi dairesi aylık kesintilerimi bağkura bildiriyormuş ama vergi dairesi bildirim yapmazsa daha sonra bağkur neden kesinti bildirimi yapmadın diyebilirmi sorumluluk benim üzerime kalırmı..
  cevbınız için şimdiden teşekkür ederim..
  iyi çalışmalar…

 7. amarat diyor ki:

  Nurgün hanım merhaba,

  kesinti oranı yazılmış, Yüzde 15’e kadar çıkacak. öncelikle yüzde 13’ten kesilmeye başlanacak. Bildirim olarak Bağkur’a bildirmelisiniz.

  Esasında sskdan emekli olanlar falan pek bildirmiyor. Devletin kurumları arasındaki habersizlikten dolayı, ssk emeklisi birisinin üzerine herhangi bir işyeri olduğunda işçi bildirmez ise hiç bir işlem yapılmıyor.

  Siz zaten emeklisiniz. İşyeri açınca normalde bagkura bildirmeniz gerekiyor fakat , fakat diyeyim, devamını getirmeyeyim :=)

  İyi günler.

 8. nurgün diyor ki:

  Devlet memuruyum emekli olduktan sora kreş açmak istiyorum. emekli maaşımdan kesinti oranı nedir? İşyeri açtığımı hangi kuruma ne kadar süre içerisinde bildirmem gerekiyor?

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*