KİRA GELİRLERİNİN BEYANNAMESİ NASIL VERİLİR?

mart ayı dert ayı diye boşa dememişler. malum gelir vergileri bu ay beyan ediliyor. Gelir vergisi mükellefleri şahıslar ve şahıs şirketleridir, zira sermaye şirketleri için (ltd, anonim vs.)  kurumlar vergisi mükellefiyeti vardır. o şimdilik kenarda dursun. Gelir vergisinde de kazancı bol işi farklı farklı dallarda olanların muhasebecisi vardır, demekki biz kendi halinde gelir elde edenlere bakalım, yani kira geliri elde edenlere.

kira geliri elde edenler, diğer gelir vergisi mükellefleri gibi 25 marta KADAR  beyanname verirler.

1. beyannameyi ikametgahınızın bulunduğu yere bakan vergi dairesine elden, taahhütlü posta veya herhangi bir mali müşavir aracılığı ile e-beyanname olarak internet üzerinden verebilirsiniz.

2. 2009 istisna tutarı 2.600 TL’ dir. Yani bir yılda 2.600 TL’den az kira geliri elde etmişseniz devlet bundan vergi almaz, dolayısıyla beyanname vermeye gerek olmaz. bu tutarın üzerinde bir geliriniz olduysa, o tutarın da 2.600TL’ si vergilendirilmez, bunun üstündeki rakam üzerinden vergi alınır.

3. Şayet beyannamede kira geliri dışında da bir kazancınız varsa (ticari kazanç, zirai kazanç vs) o zaman bu 2.600 TL istisnadan yararlanılmaz.

4. kira gelirinizden, bu geliri elde ederken yaptığınız giderleri düşersiniz kalan tutarın vergisini ödersiniz. bu giderler neler olabilir, bkzn Gelir Vergisi Kanunu md. 74. ve md. 89

eğer tek tek giderlerimi düşmeyim derseniz devlet size %25 indirim hakkı tanır. yani vergiye tabi gelir üzrinden (gideriniz az da olsa cok da olsa hiç de olmasa) %25 indirirsiniz.

örneğin 12.600 TL yıllık kira geliri elde ettiniz. bunun yukarıda bahsettiğimiz gibi 2.600 TL’sinden devlet vergi almıyor. Kalan 10.000 TL’den de %25 gider düşersiniz. 7.500 TL üzerinden vergi verirsiniz. Genelde giderleri ayrı ayrı düşmek yerine götürü usül tercih edilir.

4. Ticari ve zirai kazançlar dışında tahakkuk değil tahsil esası vardır. yani evinizi birine kiraya verseniz bile eğer kiracı kirasını ödemediyse siz bunun vergisini ödemezsiniz.

5. emeklilerin 1 evi var ve bu 200 m2 ‘nin altında ise emlak vergisi vermezler, ancak bu ev kiraya verilirse bu istisnadan yararlanılmaz.

6. evinizi Eş, anne, baba, çocuk ve kardeş dışındaki kişilere evinizi bedelsiz olarak veremezsiniz,  vermeniz durumunda, emsal kira bedeli uygulanır. Emsal kira bedeli, kiraya verdiğiniz evin vergi değerinin %5’idir.

7. Gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte ödenir. Vergilerinizi bağlı olduğunuz vergi dairesine, bağlı olduğunuz vergi dairesinin bulunduğu yerin belediye sınırları dışındaki vergi dairelerine ve yetkili banka şubelerine ödeyebilirsiniz

son sözümüz Kiracılara, eğer ev sahibiniz beyanname vermiyor ise lütfen sorumlu vatandaş bilinci ile ihbar ediniz.

AYRINTILI SORULARINIZI YORUM KISMINA BIRAKABİLİRSİNİZ, BEN VE SMMM ARKADAŞIM KADİR SEVE SEVE CEVAP VERİRİZ.

ayrıntılı bilgi için

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/2010kirageliri.pdf

 

Not: Bu konu hakkında güncel bilgiler için aşağıdaki sitedeki yazıları okuyabilirsiniz. Aşağıya sorularınızı bırakabilirsiniz.

 

62 comments

 1. bahar diyor ki:

  İyi çalışmalar, Kira geliri beyanı ile ilgili hala yardımcı olabilirmisiniz, uzun bir ara oldu ama :)

 2. bahar diyor ki:

  Emeğinize sağlık,teşekkür ederiz.İnşallah seneye mart ayında görüşmek üzere.

 3. entelektüel diyor ki:

  Merhaba,
  Kira kontratosunu vergi dairesine bildirme gibi bir zorunluluğunuz yok. Bildirmeyeceksiniz.
  Kredi masraflarına gerek kalmadan siz aldığınız dairenin %5’lik tutarını gider olarak yazabiliyorsunuz. Bunun için gerçek gider yöntemini seçmeniz gerekli. Örnek veriyorum 100.000 TL’ye dairenizi aldınız ve tapuda bu tutar üzerinden verginizi ödediniz.
  yıllık 5.000 TL gider gösterebilirsiniz, bunun biraz altı oluyor genelde, hesaplaması var.
  Nasip olursa seneye gelin tekrar sorun. Hesaplamasını yaparız.
  Daireniz hayırlı olsun.

 4. bahar diyor ki:

  Merhabalar, 2016 yılında yatırım amaçlı konut aldık.Şimdi kiraya vermek istiyoruz 5 Nisan da kiracı ile kontrat imzalayacağız.Kira gelirimiz aylık 620 tl.İki depozito elden peşin aldık kira gelirleri banka hesabımıza yatacak.Kontratımızda depozito ve toplam kira yazmaktadır.İki sorum olacak 1.Kira kontratımızı vergi dairesine bildirme süresi var mı? 2.Konut kredisi kullandık,ilgili sigortalarımız da yapıldı, 2017 yılında sağlık nasip kira vergimizden bu harcamaları düşebilirmiyiz,hangi yöntem ile hesaplamalıyız vergi borcumuzu ? Şimdiden teşekkürler.

 5. entelektüel diyor ki:

  Merhaba Canan Hanım,
  Ekim, Kasım ve Aralık aylarında bu kiraları elde etmiş olsanız dahi 1.800 TL kira geliri elde ettiniz.
  2015 yılındaki kira gelirlerinizin toplamı 3.600 TL’den az olduğu için sizin 2016 Mart ayında 2015 yılı kira gelirleri için herhangi bir beyanda bulunmanız gerekmiyor.

  1 seneyi doldurmuş olup olmaması değil önemli olan 2015 yılında tahsil etmiş olduğunuz kira tutarıdır.

 6. Canan diyor ki:

  merhaba

  biz ilk defa bu sene evimizi kiraya verdik. 3 aydır kirada olan dairemizin aylık kira bedeli 600 tl dir. Şimdi biz nasıl hesaplayıp bu vergiyi ödeyeceğiz.Evi kiraya verdiğimizden bu yana daha 1 seneyi doldurmamıştır.

 7. entelektüel diyor ki:

  Şimdi birşey yapmanıza gerek yok. Mart ayında beyanname vermeniz gerekiyor.

 8. hatice diyor ki:

  10 yıllık kredi ile ev aldım ve 550 tl ye kiraya verdim.aylık kredi ödemem 1050 tl ve ben başka bir evde 300 tl ye kiracı olarak oturuyorum.vergi ödeme beyanında napmalıyım

 9. ismail diyor ki:

  ben 2007 de bababma ait işyrinde ticarate başladım maliye işyeri kira sözleşmesi istedi ancak ben kira vermiyorum dedim olmaz dediler babamla üsulen kira sözleşmesi yaptık ben babama kira vermiyorum ancak maliye kira beyannamesi verilmesi gerikiyor diyor babm kira almadığı halde beyanname verdi maliyeye gittik ama onlar mecburen kira beyannamesi verilecek dediler aylık 100 tl üzerinden kira bedeli koyduk babm yıda 170 tl vergi ödeycek bunun başka bir yolu yokmu

 10. nuh sel diyor ki:

  kira geliri beyanı için bir mektup geldi eşim ve benim adıma 1/2 hisseli aylik kirası 350 lira olan evimiz var.
  bankadan kira sadece benim adıma açılmış bir hesaba gönderiliyor.
  eğer banka kayıtları dikkate alınıp işlem yapılırsa benim kira beyanı vermem gerekir mi?çünkü ben muhatap görünüyorum.ama ev dediğim gibi 1/2 hisseli tapuda.
  ne yapmalıyım
  selamlar
  bir AN ÖNCE CEVAP BEKLİYORUM

 11. asd diyor ki:

  Aylik 425 lira geliyor kira nekadar vermek zorundayim

 12. entelektüel diyor ki:

  Merhaba, Evin boş olması bir sorun oluşturmak, gerçekten boş ise tabiki de.Fakat büyük ihtimal vergi dairesi kira sizin adınıza yattıgı için sizin adınıza vergi borcu çıkarmıştır. En kısa sürede vergi dairesine gidip eşinizin adına beyanname verin ve sizin adınıza dosya açılmışsa kapattırmanız gerekmektedir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*