Kredi kartı

1 Mart 2006 tarihi itibari ile yürürlüğe giren 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu, kredi kartı uygulamalarına birtakım yeni düzenlemeler getirmektedir.Yeni kanun, yürürlüğe giriş tarihinden itibaren altı ay içinde, kredi kartı hesap ekstrelerindeki dönem borcunun minimum ödeme oranının %20’ye yükseltilmesini zorunlu kılmaktadır. Müşterilerimizin ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamamaları amacıyla minimum ödeme oranı kademeli olarak artırılacaktır. Buna göre Hesap Ekstrenizdeki dönem borcunuzun minimum ödeme oranı; 15 Haziran 2006 itibariyle %15’e, 22 Ağustos 2006 itibariyle %20’ye yükseltilecektir.

 

Konuyu bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla,Finans Bank A.Ş.
Kredi Kartları   Bu ayin on dördünde bu mail bankam tarafından tarafıma mail aracılığı ile iletildi.Devleti alimizin sevgili bakanlarımızın başka işi gücü kalmamış bizim ne kadar ödeyeceğimizi belirlemeye kalkmışlar.Bu ne demek devlet bankaya yetki veriyor size borcu olan kişilerin borcunun şu kadarını tahsil etmek zorundasınız bunun altını tahsilatını kabul etmeyiniz tam olarak böyle değilse bile bu anlam da çıkartılabiliyor. 

Olaya şu açıdan bakalım bankaların hepsi ülkemizde anonim şirket olmak zorunda ( kıbrısta limited şirketlerde banka kurabiliyor ) ve herhangi bir anonim şirketten farkı yoktur sadece sermaye yapılarının çok güçlü olmasından dolayı devlet bunları kontrol altında bulunduruyor ve belirli bir yaptırım uygulatmak istiyorlar lakin bu ne kadar doğru? Sonuç iti bari ile insanlar bu bankalardan kredi kartı alırken bankaya ne kadar ödeyeceğini , faiz oranını , bsmv falan bütün vergilerinin açıklamalarının yazılı olduğu bir sözleşme imzalıyorlar ve bunu çoğu kişi okumuyor lakin okum ak isterse kimse karşı çıkamaz ayrıca bu sözleşmelerin yazı puntolarının bile ne hangi büyüklükte olması gerektiği belirlenmiştir , banka müşterilerini kandırmasınalar diye. 

Sonuç itibari ile yapılan sözleşmede böyle bir madde vardır şu kadarını ödeyeceksiniz diye bu akdarını ödeyeceksiniz diye.Fakat Devlet kendisini garantiye almak için böyle bir kanun çıkartıyor kendisini garanti almakta şu oluyor millet elinde olmayan parayı harcadığı zaman millet geçinemiyor , sosyal patlama olacak yakında diye yaygaralar çıkartılacak fakat bunun önlemi de bankalara böyle bir ayrıcalık tanımakla mı önlenir bilinmez.Fakat yasakçı zihniyetle nereye kadar gidilir bilinmez. 

Sonuç itibari ile iki taraf arasındaki anlaşmaya devlet müdahil olmuştur ve üzenine düşmeyen görevleri yapmaktadır. 

Devletimizin asil görevlerini yerine getireceği günlerde yaşamak ümidimle. 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*