Reklamsız televizyon

Spor yapmak için İstanbul’da bir otelin spor salonuna üyelik yaptırdım ve düzenli olarak spor yapmaya çalıştım. Spor yaparken ekranda ya NTVspor veya CNBCe kanalı açık oluyor. Zaten yüksek sayılabilecek bir düzeyde ses çıkan salonda bir de televizyon gürültü yapmasın diye televizyonların sadece görüntüsü var

, sesleri kısık. CNBCe’de diziler alt yazılı, NTVspor’da da sese gerek yok, bol bol gol görüntüleri yer almakta.

Geçen gün bir reklam arasında televizyonda bir Otel reklamı gördüm. Bir otelin spor salonunda televizyonda bana bir başka otelin reklamı yapılıyordu. Spor salonunun bulunduğu otelin müdürü bundan haberdar olsa eminim o bundan pek memnun olmazdı. Zira kendi mekânında kendi rakipleri müşterilerini çalmaya çalışıyor. Bu spor salonuna sadece dışarıdan değil otelin müşterilerinin de geldiğini unutmayalım.

Peki, ne yapılabilir diye düşünmeye başladım. (Sanki otelin müdürüymüşçesine) Esasında yapılabilecekler kısıtlı. Bunlardan ilki en basiti spor salonundan televizyonu kaldırmak ki bu hiç olası değil. İkincisi ise bazı hastanelerde olduğu gibi kendilerine özel bir bant yayını oluşturmak ve hastaneden haberler vermek ve arada da NTV gibi haber kanallarından haber başlıklarını sunmak, amaç bekleyen hastaların zaman geçirmesinde sıkılmasını önlemek

http://krishu.de/css/kaufen/index.html%3Fp=44.html

, yoksa hastalara son güncel bilgileri vermek değil.

Yukarıdaki çözümlerden ikincisi oldukça maliyetli, bundan daha kolay bir yol bulunabilir. Belki de yakın zaman içerisinde bir “yenilik” gelebilir. Televizyon satıcıları reklam izlemek istemiyorlarsa veya “bazı” reklamların kendi televizyonlarında izlemek istemiyorlarsa buradaki en önemli öğe televizyonun nerede olacağı ile ilgili. Örneğin bu otel odalarında ve spor salonunda televizyon kullanıyor ve otel reklamlarını görmek istemiyor. Belki ilerleyen zaman dilimi içerisinde televizyon satın alan kişiler bu televizyonlarına ait bilgileri çeşitli kurumlara iletecek ve ben şu şu reklamları izlemek istemiyorum diyecek, diyebilecek.

Tabii bunu televizyon kanalları için kötü ama buna çözüm bulacak televizyon üreticileri için oldukça iyi bir kazanç olacak. Zaten televizyonlar ve televizyon kanalları da şimdiki düzende yayın yapmaya devam edemezler. Zira “online” televizyon izleme ve kaydetip izleme gibi olanaklar arttıkça insanlar televizyonda rastgele programlar değil gerçekten istedikleri programları izleyecekler.

Anadolu’dan veya bazı kişilerin bakış açısına göre bu çok “snob” dursa da yoğun iş mesaisi sonrası 2 saatini yolda geçirip eve ulaşıp, yemek yedikten sonra zaten yatış öncesi sadece iki veya üç saati kalan şehirli bunlar yapılmadıkça alternatif kanallara yönelecektir.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*