Serbest piyasa bu olmamalı

serbest piyasaCebit Türkiye fuarının tam çıkışıydı, Akbank çalışanı bir kişi kredi kartı isteyip istemediğimi sordu.Ben de yüksek lisans için 4 taksit yapan Akbank ya daYapı Kredi Bankalarından birisinden kredi kartı çıkaracaktım. Hazır burada bunları bulmuşken kartımı çıkartayım istedim.Hem kartı 10 dakikada vereceklerini söylediler hem de herhangi bir kart aidatı alınmayacagını söylediler.

Söyledikleri gibi kartımı 10 dakika içinde çıkartıp bana verdiler.Ben kendilerine okulun şu kadar tuttugunu bana bu tutarın altında bir limti verilirse kartı almayacagımı söyledim.Ayrıca kredi kartı sözleşmesine hiç bir şekilde kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti alınmayacagını bu bedelleri ödemeyecegimi kendilerine sözlü olarak belirtmemin yanında sözleşmeye el yazısı ile ekledim ve imzaladım.

Gel zaman git zaman tam okul taksitleri bitti derken 35 TL kredi kartı ücreti geldi.Tabiki de kuzu kuzu ödedim, bankadaki görevlileri aradım hiç bir şekilde yardım edemeyeceklerini söylediler, iki kez itiraz ettim fakat herhangi bir gelişme yok.Normal şartlar altında sen bankanın kredi kartı aidatı oldugunu biliyor ve bunu kabul ediyorsan banka senden bunu alır.Bu bankanın hakkıdır.Fakat bu şekilde çalışanı tarafından bu şekilde kandırılmak hiç hoş değil.Serbest piyasa kurallarına göre bu da doğru değildir.Dava falan açsam kesin kazanırım ama bankanın bana verdigi para puanlar bu benden istenen kredi kartı ücretini geçtigi için şimdi söz etmiyorum fakat bu tutarı kullandıktan sonra bankayı arayıp kartımı iptal ettirecegimi söyleyecegim.

Geçen cuma günü hsbc’deki kredi kartımı iptal ettirmek için bankaya gittim.Orada telefon bankacılıgında görüştügüm kişi neden kredi kartımı iptal ettirmek istedigimi sordu ben de kart ücretinden dolayı dedigimde kişi hemen 2008deki 35 tl kart ücretini iptal ettigini hesabıma bu tutarın eklenecegini.Fakat 2009 nisanda 30 tl kart ücretinin tekrar alınacagını söyledi ben de iptal ettirmekten vazgectim.Fakat nisanda tekrar itiraz edecegim alırlarsa o parayı tekrar iptal ettirecegim.

Bunu Akbank’a da yapacagım.Bu hafta para puanlarımı kullanıp bankaya kartı iptal ettirmek istedigimi söyleyecegim.Bu banka denilen sermaye piyasalarının olmazsa olmazı kuruluşlar malesef bu kart ücretleri konusunda pek düzgün davranmıyor ve kafasına göre işlem yapıyor.

Sözleşme şartlarına uymayan, sözleşmeyi kendisine göre yorumlayan Akbank gibi rezil bankalar oldukça ne bizim serbest piyasa ekonomimiz düzene oturur ne de Akbank dünyadaki bankalarla yarışa girebilir.

 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

5 comments

 1. Kadir diyor ki:

  Kart aidatı ödemiyorum akbank’a sözleşmeye yazdıgım için fakat banka sözleşmemi kaybetmiş. bakın şu işe :=)

 2. Ozkan diyor ki:

  finansbank ısrarla bana kart yolluyordu, geri gönderiyordum, arıyolardı, istemediğmi söyledim, en son o kadar bunalttılar ki bir daha ararlarsa savcılığa gideceğimi söyledim. 2 gün sonra tekrar aradılar, tamm yollayın cok memnun olurum dedim. amacım sırf telefonları kesmekti, gelsin dursun bi köşede dedim. bana bu sefer cardfinans goldkart yollamıslardı, maaşım 900 TL idi ozaman ve kartın limiti 8.000TL. ben hesapsız kitapsız biri olsm al sna kredi kartı mağduru, bi intihar vakası haberi. Yani umurlarında değil.
  Ama hakkını da yemeyelim, cardfinansı kullandım, bonus ve maximum cardı kapattırdım. Bonus card özellikle tok satıcı, arayıp kart ücreti iptal etmezseniz kartımı kapatacğım derseniz sizi direkt ilgili birime yönlendirirler, kapatırsan kapat derler, ben de blöf yapmadım kapadım. cardfinansda aradım, 45 TL kart ücretini iade ettiler, 6 ay kredi kartımı iptal ettirmeyeceğime söz verdm ben de..
  kredi kartsız bi hayat olmaz, ama hepsinin avantajları farklı, güzelce arastırmalı herkes.

 3. mehtap bekmezci diyor ki:

  Yaklaşık bir aydır Akbank’ın benim isteğim dışında göndermek istediği kredi kartını iptal ettirmek istiyorum.Akbank şubelerinde çalışan memurlar ve genel müdürlük yetkilileri kredi kartı iptali konusunda kesinlikle müşteriyle mühattap olmak istemiyorlar ve çağrı merkezine yönlendiriyorlar.Çağrı merkezi elemanları müşteriyle hem dalga geçiyor hem de müşteriyi azarlayıp kredi kartını iptal etmiyorlar. Akbank’ın televizyonlarda müşteriyi aldatmak için yaptığı reklamlara sakın inanmayın. Bu banka paranızı aldığı ve bütün bilgilerinizi ele geçirdikten sonra sizi oyuncak gibi kullanmaya başlıyor.Telefonlarınızdan, evinizden ve e-mail adresinizden istediği gibi rahatsız edebileceğinizi zannediyor. Bunun yanında özel bilgilerinizi sağa sola dağıtarak başkalarının da sizi rahatsız etmesine neden oluyor.Yabancı ve yerli internet sitelerinde bu bankanın güvenlik sistemiyle ilgili sorunlar olduğu sık sık vurgulanıyor.Bu siteyi okuyanlar lütfen bu şikayetleri dikkate alarak Akbank ile iş yapmasınlar.

 4. amarat diyor ki:

  sayın Ümit bey merhaba,

  Bankadan bir mail geldi.Sözleşmemi bulamamışlar, demekki benim el yazımla olan sözleşmeyi hiç ettiler ve gelip yeni sözleşme imzalamamı istiyorlar.İtiraz etmesem 35 tl hiç olacaktı.Bunlar terbiyesizler.Serbest piyasanın düzenini bozuyorlar.Bence siz de itiraz edip kullanmama tehdidinde bulunun ama bu tehdit falan enreye kadar.

  Kredi kartınıza ait sözleşme talebiniz Bankamızca incelenmiştir.

  13.06.2003 tarihinde, 4822 sayılı yasa ile değişen 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca, bu tarihten önce basılan kredi kartlarında sözleşme olması şeklinde yasal bir zorunluluk bulunmamaktadır.

  Kredi kartınızın 11.10.2008 tarihinde kullanıma açıldığı tespit edilmiş olup Bankamız kayıtlarında sözleşmenizin mevcut olmadığı belirlenmiştir.

  Kredi kartınıza ait sözleşmenizin bulunmaması sebebi ile en kısa sürede şubenizden kredi kartı sözleşmesi imzalamanız gerekmekte olup konu hakkında şubenize bilgi verilmiştir.

  Yapılan inceleme sonucunda kredi kartınıza yansıtılan üyelik ücreti iade talebinize olumlu yanıt verilerek ilgili tutar kartınıza iade edilmiştir.

  Saygılarımızla,

  Bize Ulaşın
  444 25 25
  http://www.akbank.com

 5. Ümit Suna diyor ki:

  Merhaba;
  Rezil olan bir tek Akbank değil. Aidat mağduru da bir tek sen değilsin.
  Yapı Kredi’de benden 35 TL kesmişti. Dilekçe gönderdim. Cevap geldi. Özrü kabahatinden büyük derler ya aynen öyle bir durumda.
  “Talebiniz üzere yıllık kart aidatını kesintisini iptal ettik. Ancak 90 gün içinde 750 TL harcama yaparsanız bu miktar size borç olarak yansıtılmayacak”
  ???
  Ne münasebetle böyle bir teklif/koşul öne sürdüklerini anlamadım. Çok kızdım. En kısa zamanda kartımı iptal ettiriyorum. 750 TL harcama da yapmayacağım tabi. Bu durumu her laf açıldığında yakınımda kim varsa anlatıyorum. Bu tür sanal mecralarda hızla yayılacağı için daha fazla etki edeceğine inanıyorum.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*