Sevan Nişanyan ile Röportaj

Türkiye’de kapitalizm falan değildir egemen sınıf, Türkiye’de egemen sınıf müdür beyle albayımdır. Müdür beydir egemen… Daire müdürü olur, okul müdürü olur, işletme müdürü olur… Bir de onun üniformalı eşdeğeri olan albayım vardır.

Türkiye’de totalitarizm tehlikesi her zaman vardır. Bunun ideolojisinin ne olduğu hiç fark etmez. Sosyalist de olsa Türkiye totaliter olur, Müslüman da olsa olur, Kemalist de olsa olur. O yüzden Türkiye’de birbirinden hoşlanmayan grupların varlığı iyi bir şeydir. Totalitarizmin önündeki en önemli engel bu zıtlıktır.

Bence Kürt açılımı diye sahneledikleri sahtekârlık içler acısı bir şey. Öyle anlaşılıyor ki en ufak bir planları-programları yoktu, en ufak bir vizyonları yoktu. Bir şeylere niyetlendiler de yapamadılar gibi bir durum yok, panik içinde saçmalıyorlar.

Her halükarda Türkiye’nin ordusunun radikal bir şekilde küçültülmesi lazım. Şu andaki 800 bin mevcudundan belki 100 bin seviyesine indirilmesi gerekiyor. Subay yetiştirme ve istihdam yönteminin değiştirilmesi gerekiyor. Askeri lise ve askeri tatil yerlerinin kapatılması gerekiyor. Subay maaşlarının arttırılması gerekiyor. Ben bunu deyince herkes çok şaşırıyor. Bu onları sivil hayatla iç içe olmaya daha çok teşvik eder. Ordu evlerini kapat fakat Hilton’da kalmasını sağlayacak maaşı ver. Askerlerin ayrı bir sınıf olmaktan çıkmaları lazım.

Dil olmadan olmuyor bu işler. Türkçe’yle hiçbir şey yapamazsın hayatta. Daha sonra, kendine güvenmek lazım. O da daha çok okuldan falan edinilecek bir şey. Ben Robert Koleji’nde okudum. Bize başka hiçbir şey öğretmediler kendine güvenmeyi öğretmek dışında.

4 dili çok rahat konuşurum. Türkçe, Ermenice, İngilizce, Fransızca… Toplam 8-9 dili kitap okuyacak düzeyde bilirim. Almancam çok gariptir. İyi bilirim, kelime hazinem kuvvetlidir, zor kitapları okuyabilirim. Etüt ettiğim dilleri toplasak 15’i geçiyor.

Bunlar Röportajın dikkat çeken bölümleri olarak algılamayın. Açıkçası çok güzel bir röportaj olmuş. Bu röportajı 3Hhareketi’nin Ankara ekininden arkadaşlar İstanbul’da yapılan kordinasyon toplantısından sonra Sevan Nişanyan’ı ziyaret etmesiyle gerçekleşti.

Yazıda özellikle Türkiye’de teknolojinin nasıl geliştiği ve bu açığı görüp iş yapmaya başlaması kısımları beni çok daha heyecanlandırdı. Kürt açılımına karşı söylediklerine her ne kadar katılmıyor olsam dahi röportajın tamamını Kritize.net adresinde okuyabilirsiniz.

Röportajın tamamı 3 sayfa olduğundan dolayı sadece bir sayfaymış gibi düşünmeyin.  Tam adres ise şurada ;

http://www.kritize.net/roportaj/393-sevan-nisanyan-turkiye-de-egemen-sinif-mudur-bey-albaydir

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*