Tutumlu olma

Şimdi bu yazacaklarımı geçen yazımda da bahsetmiş olduğum İstanbul ticaret üniversitesinde yapılan konferansın 2. oturumu bitince öğle yemeği verildiği sırada üniversite hocası olduğu belli olan bir kişiyle yapılan muhabbetten çıkan sonuçlardır.

Seminer sırasında kapitalizme çamur atma yarışında girmiş olan hocalara soru sormam bir hocanın zamanı düzgün değerlendirememesi nedeniyle yok olunca ben de yemek arasında bir hocayla konuştum. Daha sonra kendisinin marmara ilahiyatta hoca olduğunu söyledi ve kendisiyle bir müddet konuştuk.

Konuşmamızda en ilginç olan kısım şuydu. Şayet zengin tutumlu olmak adına fakirin alabileceği malları alırsa fakirlerin alabileceği  malların fiyatları yükselecek. Bunu biz değil iktisat söylüyor.

Örnek verelim. 3 gelir tipinde insan olsun. Birincisi asgari ücretle geçinsin yani ayda eline 477 TL geçsin, bir de orta sınıftan birisni alalım bu kişinin de aylık geliri 1.500 TL olsun, bir diğer ailenin geliri de 3.000 TL olsun.

Bir de pazarda bulunan peynir fiyatlarına bakalım. Peynirlerin kilosu 5,10 ve 15 TL’lik peynirlerin var olduğunu varsayalım.

Şimdi ayda 3.000 TL kazanan bir kişi tutumlu olmak adına 15 TL’ye peynir alabilecekken 5TL’lik peyniri almaya başlarsa, ayrıca 1.500 TL kazanan kişi de 10 TL’lik peynir yerine 5 TL’lik peyniri almaya kalkarsa bu kişilerin sayılarının eşit ve eşit miktarda peynir tüketimi yaptıklarını kabul edersek. 5 TL’lik peynirin fiyatının artık 5 TL kalmayacağı aşikardır. Böyle olunca daha önce haftada 5 TL verip 1 kilo peynir alabilen asgari ücretli amca artık 5 TL verip ancak 600 gram peynir alabilecektir.

İşte bu nedenle cimrilik ile tutumlu olma kavramlarını birbirlerine karıştırılmamalı, tutumlu olmak, cimrilik ve israf kavramlarını tam manasıyla zihnimizde yerleştirmeliyiz.

Şimdi birileri çıkıp kardeşim öyle diyorsunda millet 10 ile 15 TL’lik peynirleri alınca onlar ucuzlamayacak mı diyorsanız elbetteki onlarda ucuzlayacak fakat asla o peynirler 5 TL’ye inmeyecekler ve belli bir süre sonra bu peynirler bu pazara değil Etiler’in pazarına gidecekler ya da ülkemizden direkt yurtdışına gidecekler.

Tutumlu ol, cimri olma, israf etme.

Bu yazıyı sevdim..

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*