Youtube yasağı birinci yılını doldururken.

Öncelikle size birkaç veri vermek istiyorum. Alexa isimli bir site Dünya’da en çok girilen siteleri belirli yöntemlerle sıralanıyor ve hali hazırda bundan daha güvenilir bir sistem olmadığından verilerimizi alexa sitesine göre veriyoruz. Youtube.com sitesi hali hazırda dünyada Google ve Yahoo’dan sonra en çok ziyaret edilen üçüncü web sitesi. Türkiye’de ise altıncı sırada bulunmaktadır.

 

Öz itibariyle Youtube’nin yasaklanması sürecini herkes çok iyi biliyor. Herkesin çok iyi bildiği bir unsurda herkesin youtube’ye hala girebiliyor olmasıdır. Başbakanımız bile ” Ben girebiliyorum, herkes girsin.”  diyerekten esasında Youtube’nin nimetlerinden faydalanmaya devam ettiğini kabul etmektedir.

 

Toplum tarafından kabullenmemiş bir cezanın toplum tarafından uygulanabilir olması düşünülemez. Örneğin Esrar kullanımı toplumun geneli açısından yasaklı olması sadece kanunlar nedeniyle değil toplumun genel yapısından kaynaklanmakta. Youtube yasağı da toplum tarafından kabul edilmemiş ve halkın devletin önüne geçtiği bir alan olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Esasında olması gereken Türkiye halkının bu yasağı her ne kadar kolayca delebiliyor olsa dahi bu yasağın varlığına itiraz edecek eylemlere girişmesi gerekirken bunu yapan 3-5 grup dışında hiçbir sivil toplum örgütü ön plana çıkmayıp bu yasağı içselleştirmekteyiz. Belkide bu youtube yasağından çok daha fazla bize zarar veriyor. Belki de cezanın amacı bu şekilde halkın birer koyun olduğunu ispatlama çabasıdır. Kim bilir?

 

Desmond’un dedigi gibi  “See you in another life brother ” .

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*