Züğürt ağadan girişimcilere öneriler

İnternet ile biraz fazlaca haşır neşirseniz kullanıcıların profil sayfalarındaki açıklamalarda ne kadar çok CEO, CFO, CTO, CFA, CPA gibi ünvanları kullandıklarını görürsünüz. CEO’dan geçilmeyen internet âlemindeki “girişimci”lere, müteşebbis de diyebiliriz, bir işletme mezunu ve ayrıca yüksek lisans yapmış bir kişiden girişimleri ile ilgili birkaç bilgi verme niyetiyle bu yazıyı yazdım.

Geçen hafta sonu televizyonda Şener Şen’in “Züğürt Ağa”  filmini izlerken bu yazıyı yazmak istedim.  Birçok yerde girişimcilerin izlemesi gereken filmleri sıralarken belki Züğürt Ağa filmi es geçiliyor olabilir. Buna yazıyı okuyunca siz karar vereceksiniz.

Öncelikle filmi size biraz hatırlatayım. Kendi işçileri, marabaları, tarafından soyulan bir ağanın yapacak başka bir çaresi kalmamasından dolayı büyükşehire taşınması ve büyükşehirde hayata tutunma çabalarını anlatan güzel bir eser.

Köy ağası köylüye iyi davranmayınca köylü de bu malda kendisinin hakkı olduğunu düşünüp köyün ağasının evinde yaşlı dedeyi evlendirirken ağaya ait buğdayları çalıyor.

 • Çalışanınıza değer verin. Yanınızda çalışanlara hak ettikleri değeri vermezseniz belki direkt malınızı çalmaz ama verimli çalışmayı bırakabilir.

Buğdayı çalan işçiler buğdayı satıp büyükşehire taşınırlar ve hayatlarını orada devam etmeye başlarlar. Marabasız köy ağası mı olur diyen Şener Şen de Köyü satılığa çıkarır.

 • İşçilerinize değer vermezseniz onlar da bir gün sizi bırakıp sizi yalnız bırakabilirler. Size değer katan işçilerinize sahip çıkın.

Köyü satmak için birisini arayan ağa bu köyü kim alır diye düşünürken birden şehirden siyasetçilerden birisi gelip köyü satın almak ister. Ağa da bu duruma şaşırır. Sonradan öğrenir ki buralar hep baraj altında kalacaktır ve 3 kuruşa sattığı arazileri sattığı kişi büyük rant ile devlete satmıştır.

 • Her şeyin kötü gittiğini düşündüğünüz anda, sıkıntılı günleri bitirmek için işyerinizi dağıtırken de kâr elde etmeye çalışın.

Ağa artık İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da yapacak bir iş bakar fakat pek bir şey bulamaz. Devren bir bakkal dükkanı almaya karar verir. Bu arada İstanbul’da kendi köyünden kaçan marabalarını da görür. Onlar da ağayı gaza getirirler. Dükkanı işletmeyi beceremeyince bu iş zaten senlik bir iş değil ağam diye konuşmaya başlarlar.

 • Bilmediğiniz işi yapmamalısınız. Yeni bir işe girerken sizi gaza getiren birçok kişi olabilir ama başarısız olduğunuzda etrafınızda kimseyi bulamazsınız. Bu yüzden girişiminizde tek başınıza olduğunuzu asla aklınızdan çıkarmayın.

Ağa birçok iş yapmaya başlamış ve hepsini batırmıştır. Kamyonet ile meyve sebze satışı, el arabası ile meyve sebze satışı dahil birçok iş yapar ama hepsi batmıştır. Tam bu arada yeni bir iş yapmaya kalkışır ama artık sermayesi kalmamıştır. Oysaki tam da “süper” bir fikir bulmuşken. Tam bu arada babası ile evlenmeye gelen fakat gerdek gecesi ölen dedenin eşi “Kiraz” ağa’ya beşi bir yerde altınını iş kurması için ağaya verir.

 • Güzel bir fikriniz olsa dahi sıfırı tüketmişseniz size destek olacak kişilerin arkanızda olduğunu hissetmelisiniz. Bu yüzden etrafınızda size sürekli destek olacak, aklı başında insanları, âkil adamlar, etrafınızda tutunuz. Ayrıca sermayenin ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Sermayesiz iş kurmak inanın tahmin ettiğinizden daha zor olacaktır.

Kiraz’dan sermaye de alan ağa bu sefer çiğköfte satmaya başlar. İşler giderek daha da iyi olur ve hayatlarını mutlu olarak devam ettirmeye başlarlar.

 • Her zaman en iyi bildiğiniz işi yapmanız işlerinizi kolaylaştırır.

Film dışında da size birkaç öneride bulunmak istiyorum.

 1. Sermaye yapınız güçlü olmalı. Güçlü olmalı ki kriz zamanlarında ayakta kalıp kriz sonrası herkes yeni bağlantıları kurmak için uğraşırken siz piyasada “hazır” olarak var olun.
 2. Kendinize bütçe oluşturun. Bütçenizi oluştururken satış odaklı gitmelisiniz. Kaç müşterim olursa ne kadar maliyetim olur ve bu müşterilerden ne kadar kazanırım ve ne kadar kâr elde ederim.
 3. Devletin gizli bir ortağı olarak devleti ihmal etmeyin. Tahsil ettiğiniz tutarların hepsi sizin değildir. %18 KDV ve kârınızın da ortalama %20’ini devlete ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın.
 4. Alternatif giderleri unutmayın. Bir şirkette çalışıp 5.000 TL’lik brüt maaş alsanız emekli olduğunuzda veya işten çıkarıldığınızda, veya evlendiğinizde veya askere giderken işyeri size kıdem tazminatı ödeyecektir. Adınıza devlete yatırılan SSK primleriniz sayesinde ilerleyen yaşınızda yüksek bir emekli maaşı alabilirsiniz.

Esasında böyle listeleme şeklinde akıl veren yazıları hiç sevmem. Hayat dediğin şey matematik değildir ki 2+2 her zaman 4 etsin. Sosyal bilimlerde maalesef her şey duruma göre değiştiği için kendinize güvenmeyi asla unutmayın.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

2 comments

 1. entelektüel diyor ki:

  Teşekkürler yazıyı okuyup yorum yazdığın için Akay.
  Hayat dersi çok bazı filmlerde gerçekten :=)

 2. Akay P. diyor ki:

  Züğürt Ağa gibi bir filmden bu kadar hayat dersi çıkarabildiğin için tebrik ediyorum Kadir :)

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*