iPhone 4S’in gerçek fiyatları ve Tax Free

iphone4s

iphone4s

Ekim ayı sonlarına doğru Londra’daydım, konu ile ilgili çeşitli yazıları bu blogda bulabilirsiniz. Her Türkiye vatandaşı gibi yurtdışından ucuz alışveriş yapmak ve TAX Free’den yararlanmak istedim. Soluğu Regent Street’de bulunan Apple Store mağazasında aldım. Kendimce iPhone 4S’i satın alıp gelecektim. Fakat adamlar tok satıcı olduklarından dolayı parayı verdim iPhone 4S’i alırım mantığı yok. Bir gün öncesinden akşam 9’da (21:00) bilgisayar başına geçeceksiniz, satın almak istediğiniz iPhone 4S’i seçip hangi Apple Store’dan almak istediğinizi belirleyip, hangi saatte Apple Store’da olacağınızı belirttikten sonra mail adresinize bildirimde bulunuyorlar.

Tabii bu işlerin normal halinde işlemesi halinde gerçekleşebilecek durum. Ben 21:03’e kadar siteye ulaşamadım, siteye ulaştığımda ise iPhone 4S – 16GB çoktan bitmişti. Ben de dolayısıyla iPhone 4S -32 GB’dan aldım, 21:06’da 32GB olanlar, 21:09’da 64GB olanlar bitmişti. Yanii Apple Store mağazaları ertesi gün satacakları iPhone 4S’leri bir gün önce 9 dakika içinde satıyorlar. Bunu yapabilen başka bir marka var mıdır bilemiyorum.

Telefonların fiyatları şu şekilde.
iPhone 4,      8GB – 429 GBP
iPhone 4S, 16GB – 499 GBP
iPhone 4S, 32GB – 599 GBP
iPhone 4S, 64GB – 699 GBP

Tax Free ofisinden satın aldığım iPhone 4 için 50 GBP, iPhone 4S 32GB için 70GBP geri iade aldım.
Tax Free iadesini illaki havalimanında alacaksınız diye bir şey yok. Ben Regent Street’te telefonları aldıktan sonra 15 dakika sonra bir üst sokakta bulunan Oxford Street’te bulunan Tax Free ofisinden 120 GBP’yi nakit olarak aldım. Yani kredi kartımdan çektirdiğim telefon ödemelerini daha ödeme süresi gelmeden hemen 120 GBP, yaklaşık 350 TL geri iade aldım.

Tax Free ile alışveriş yaparken Apple bayisinden fatura ile birlikte Tax Free formunu istemeyi unutmayın, Bu form üzerine Adınızı, soyadınızı, Telefon numaranızı, Adresinizi ve en önemlisi pasaport numaranızı yazmanız gerekmektedir. Tax Free bürosuna gittiğinizde sizden bu formu istiyor, Pasaportunuzun bir fotokopisini alıyor, ayrıca kredi kartı bilgilerinizi alıyor. Daha sonra bunu zarf içinde saklayıp yurtdışına çıkmayı bekliyorsunuz. Havalimanında herkes uzun kuyruklar beklerken siz Heathrow Havalimanında sadece yolcuların girebildiği bölüme girip sol tarafta bulunan gümrük, “Custom” bölümüne gidip gümrük görevlisine telefonları ve pasaportunuzu göstererek Tax Free formunuza Gümrük kaşesini bastıracaksınız. Bu çok önemli, şayet gümrük kaşesini bastırmayı unutursanız size ödenmiş olan Tax Free tutarı kredi kartınızdan geri çekilecek. Bu yüzden kredi kartı bilgilerinizi alıyorlar. Gümrük kaşesi vurulmuş olan Tax Free formunu hemen Gümrügün yanında bulunan Kırmızı, şeffaf posta kutusuna bırakıyorsunuz ve uçağınıza doğru gidiyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Önemli noktalar şunlar;
Tax Free formuna pasaport numaranızı yazmayı unutmayın.
Gümrük kaşesi bastırmadan postaya verirseniz kredi kartınızdan para geri çekilir.
Gümrükteki memurlar telefonları görmek istiyor. Bu yüzden telefonları valize koymuşsanız işiniz çok zor. Telefonunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Böylelikle iPhone 4-8GB; 429-50:1.099 TL’ye geliyor, iPhone 4S 32GB, 599-70= 1.534 TL’ye geliyor. iPhone 4S- 16GB’a da sanırım 60 GBP iade alırlar. Bu da 499-60= 1.273 TL’ye sahip olabilirsiniz.
Ben kendime iPhone 4, 8GB ve iPhone 4S 32GB aldım. İkisi için 429+599 Gbp = 1.028 GBP’ye mal oldu. 120 GBP iade aldığımdan dolayı bu iki telefon 1.028-120 = 908 GBP’ye mal oldu. Türkiye’de 4S’i arkadaşıma 1.870 TL’ye sattım, (1.000 USD) kaldıki istesem daha da fazlaya satabilirdim. Böylelikle 908 GBP * 2,9 = 2.633 TL – 1.870 TL = 763 TL’ye iPhone 4-8GB kullanmaya başladım.

Bu arada Apple Store’lardan 2 taneden fazla 4S satın alamıyorsunuz, iPhone 4’ü istediğiniz kadar satın alabilirsiniz.
Türkiye’de sahibinden.com’da iPhone 4’ü 1.300 TL’ye satabilirsiniz. 1.250 TL yazmıştım, günde 10 kişi arıyordu. Fakat sonrasında 42ü ben kullanmaya karar verdim.
Şimdi Türkiye’deki iPhone fiyatları ile karşılaştırmak için Webrazzi’nin sayfasına bakabilirsiniz.

http://www.webrazzi.com/2011/12/15/iphone-4s-fiyati/

Bu arada ne kadar Tax Free alacağınızı aşağıdaki siteden hesaplayabilirsiniz. Fatura üzerinde yazan VAT (KDV) tutarının hepsini alamıyorsunuz. Global Blue firması bir kısmını yönetim masrafı olarak kesiyor.

http://www.global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-calculator/

Tax Free paranızı iade alabileceğiniz adresler ise aşağıdadır.

http://www.global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-points/

Sizin Regent Street sonrası gideceğiniz adres aşağıda, yürüme mesafesi olarak 10 dakika. Not: Sabah ve akşam belirli saatlerde Tax Free işlemlerini yapıyor. Zaten burası normalde bildiğiniz döviz bürosu. Yanılmıyorsam ben akşam 6’dan sonra gitmiştim.

http://www.global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-points/london—oxford-street/

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

9 comments

 1. Kağan Kaya diyor ki:

  Sevgili kardeşim ben de bir ay sonra bir haftalığına Romanya’da olacağım diyelim ki bir ürünü aldım ve pasaportuma işlettim tax free’den yararlanma noktasında bir sorun olur mu? Ya da orada bir hafta kalıyor olmam bir sorun yaratır mı?

 2. entelektüel diyor ki:

  Merhaba,
  Türkiye’ye dönmeden birkaç gün alsanız bile bunu gümrükten paranızı alabilirsiniz. Açıkçası benimkisi de ögrenci vizesiydi diye biliyorum. En azından EF dil okulu ile giderken orada kursa gidecegim için vize başvurusunu öğrenci vizesi olarak yaptık. Yoksa orada sorun çıkar denildi. Bu yüzden sorun olmaz. http://entelektuel.com/iletisim/ buradan ya da buraya yorum bırakarak istediginizi sorabilirsiniz.

 3. gamze balı diyor ki:

  açıklama için teşekkürler.ben şu an ingilteredeyim ve öğrenci ziyaretçi vizesiyle buradayım mayıs ayında dönüyorum ve bende 4s almayı düşünüyorum bu tax free olayından yararlanmam için dönmeme son 3 ay kalamı almam gerekiyor ayrıca öğrenci vizem sorun çıkartır mı?yani turist vizesi olmasa oluyor mu?

 4. […] iPhone 4S’in gerçek fiyatları ve Tax Free […]

 5. Kadir diyor ki:

  KDV %20, fakat kdvnin hepsini ödemiyorlar. global bluee firması admin charge adı altınca kesinti yapıyor. Yardımcı olduysak sevinmişizdir.

 6. Cigdem diyor ki:

  aydınlatıcı yazı için teşekkürler. bir şey sorabilir miyim? ingiltere için vergi oranı %16.67 diye biliyordum. burada %20 diyor. ama 599 pound için de 70 pound hesaplıyor. neden 70 pound olarak geri ödediler acaba?
  ben de almanya’dan düsseldorf havaalanından ödemeyi geri almıştım. orada vergi oranı %12’ydi ve tamamını nakit olarak ödemişlerdi. teşekkürler.

 7. Kadir diyor ki:

  Rica ederim.

 8. demcan diyor ki:

  Sürekli olarak herkes yurtdışından ve vergi indiriminden yararlanarak telefon almanın güzelliklerinden bahsediyor fakat ilk defa bu kadar ayrıntılı bir anlatıma denk geldim.

  Emeğiniz için teşekkürler.

 9. Domain Reyonu diyor ki:

  Tax Free bürosu benden kredi kartı bilgilerimi alsa nolurki? benim kredi kartım email order’a ve internet kullanımına kapalı. Çekmeye çalışır ama nafile :)))

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*