Kapitalizme saldırmak

             Kimi ideolojiler vardır her zaman kendisine saldıran insanları bulabilirsiniz.Bir çok kişi herhangi bir kelimenin sonunda izm sözü kullanılıyorsa bu kelimeye karşı önyargılı şekilde bakarlar ve buna göre davranışlarını bu izmi savunan kişilere yansıtırlar.

            İzmler arasından en çok eleştirilenlerden iki tanesi liberalizm ve kapitalizmdir.Bir çok kişiye göre bu iki izm esasında aynıdır ve liberalizme çamur atmak isterlerken kapitalizmi, kapitalizme çamur atmaya başladıklarında liberalizm kelimesini kullanırlar.Zira onlara göre bu iki izim arasında herhangi bir fark yoktur.Ülkemizde büyüklerimizin , büyüyüp anarşist mi olacaksın ? Pis komünistler gibi belirli izmleri savunan kişilere her zaman önyargıyla bakmış olmalarına karşın bu fikirleri savunanlarda hala günümüzde yaşamaktadır.Esas değinmek istediğim nokta kapitalizm.

               Peki kapitalizm nedir ?

             Bir inanışa göre sermaye sahiplerinin sermaye güçlerini kullanarak hükümet etme görevini yerine getiren ya da getirmeye çalışan kişilere baskı yaparak kendi çıkarlarını toplum üzerinde bir baskı aracı kullanarak elde etme amacı olarak görülürken , kimileri verimlilik ortamının gelişmesi için olmazsa olmalarından birisi olarak ele alıp içerisinde adalet kavramının hiçe sayıldığına inanıyor. 

              Peki gerçekler bunlar mı ?

             Kapitalist kişi, sermaye sahibi kişilere denir.Hal bu durumda iken bir yatırım gerçekleşebilmesi için mutlak şekilde paraya ihtiyaç vardır ve üretimin devamlılığı açısından bu para akışının sürekli bir şekilde olması gerekmektedir.Bütün bunlara karşın bir çok kişi kapitalizmi eleştirmektedir.Dünyadaki küresel ısınmayı, erozyonu, Afrika’da aç olan insanları, kişilerin aileleri ile olan ve toplumla olan saygısız ve eskiye göre daha da kötüleşen davranış bozuklukları, çöken aile kavramı, parasız kişiye onursuz olarak bakma, bütün bunların hepsinin müsebbibi bir çok kişiye göre kapitalistler ve kapitalizmdir.

             Bu kişiler bütün bu eleştirilerini yaparken bir noktaya dikkat çekmek isterim.İnsanlar küresel ısınmayı dahi kapitalizme bağlarken kendilerine savunma olarak ortaya attıkları tez sanırım ozon tabakasının delinmesindeki parfümler, klimalar, araçlardan çıkan egzoz dumanları ve doğal olarak bunların hayatımızda yer almasını sağlayan muhteşem kapitalistler.Bir bilim adamı engin bir bilgiye sahip olabilir lakin bunu insanlığa faydalı bir hale getirmek için muhakkak bu icadını uygulamaya sokmalı ve en iyi olanı bulmak için bir çok deneme yapmalı , bütün bu denemelerin hepsi para ile olduğu unutulmamalı.

 

             Bütün bu uğraşların amacı nedir ? Bu kapitalistler bütün bu sermayelerini biriktirip insanlığa faydalı işler için uğraşan kişilere aktarıp bundan gelir elde etmesinin ardında kötü düşüncelerden başka bir amaç beklenemez.Zira bu yatırımların hepsi karlı olacak ve yatırım maliyetlerini çıkaracak derecede iyi bir yatırım olmayabilir.İşte burada sermaye sahibi kişinin aldığı risk oranı ile getirisi o derecede doğru orantılı olacaktır.Risk düzeyi ne kadar yükselirse kar o kadar artacaktır.Hayatında hiçbir riske girmemiş kişilerin kapitalizmi eleştirmesi kolaydır zira onlar paralarını ancak yastık altında saklarlar gerekli finans kuruluşlarına dahi ya bu kurum batarsa diye işlem yapmayıp kendi korkularının esiri olurlar. 

Sermaye düşmanlığı nereye kadar ? 

              Bugün kullandığımız bir çok teknoloji var,Bunlardan bir tanesi cep telefonları.Türkcell kurulmasaydı ve bu teknoloji ülkemize gelmese idi bizler bu teknolojiden faydalanamayacaktık.Birileri kar elde edecek ki bunu teknolojiyi devam ettirebilsin.Zengin insanlara düşman gözü ile bakmanın zararı tekrar bu kişilere zarar olarak dönecektir. 

            Bir düşünelim, şu an evimizde olan, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, ev telefonu, çamaşır ve bulaşık makinesi, bütün bunların çalışması için gerekli olan elektrik , bunların olmadığı bir dünyada yaşamayı kim ister ? Elinizi vicdanınıza yerleştirip doğruyu söyleyin.Unutmayınız ki yüce Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri yaz mevsiminde yaz,kış mevsiminde kış meyvesi yemek zorunda idi.Peki ya bugün ? 

           En son bir sözümle bitirmek istiyorum.”Herkes parası kadar kapitalisttir.” 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

2 comments

  1. Tarih Makaleleri diyor ki:

    Cok guzel, tesekkur ederim.

  2. vefa diyor ki:

    afedersiniz ama çok ‘basit’ içerikli buldum yazınızı…başta benim de içinde bulunduğum anti_kapitalist görüşün eleştirilerini güzelce anlattınız…fakat cevaplar yok! ne yani şunu mu iddia ediyorsunuz siz de: insanlık herşeyi denedi olmuyor kardeşim işte! marksizm çöktü-kapitalist ekonomi kazandı! tarihin sonu geldi, ideolojiler bitti=tek dünya gerçeği liberaallik mi yani?peki bu tavrınız dogmatik olmuyor mu?bilimsel marksist kuram çöktü diye toplumsal adalet ve eşitlik de bitti mi?
    sırf toplumlar düne göre geliştiler ekonomik anlamda diye kabul mu edelim bu vicdansız düzeni? sahi afrika, bu düzenin ve batı sömürüsünün resmi değil mi şimdi? ne o zaman? gelir dağılımındaki eşitsizlikten hiç mi gocunmuyorsunuz? amerikada görüyoruz; 40milyona yakın insan açlık sınırında! işte kapital ekonomi ve liberal düzen!
    kusura bakmayın biraz sığ oldu ama siz de yani biraz basitçe eleştirmişsiniz liberal olmayanları! selametle kalınızzz

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*