Başbakan & Kılıçdaroğlu, Ticaret & Memurluk

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine ’Çırak’ dediğini hatırlatıp, “Bir, çırak olmak ayıp bir şey değil. İki, benim mesleğim hesap uzmanlığı. Onun girmeye dahi cesaret edemeyeceği sınava girip, binlerce kişi arasından seçilen bir kişiyim. Cesaret edip dahi o sınava giremez” dedi. *

Başbakan, Kılıçdaroğlu’nun ‘Hesap uzmanlığı sınavına girmeye dahi cesaret edemezsin’ sözlerini yanıtlarken, ‘Ben memur olmayı değil siyaseti düşündüm. Çalıştık, çalıştık; işte şimdi senin gibi hesap uzmanlarını yönetiyoruz’ dedi. Benim için ”hesap uzmanlığı sınavına giremez” demiş. Zaten oraya girmeye niyetim yok ki, öyle bir şey düşünmedim ki. Ben memur olmayı değil, siyaseti düşündüm. Çalıştık, çalıştık, çalıştık; işte senin gibi hesap uzmanlarını şimdi biz yönetiyoruz. **

Kemal Kılıçdaroğlu sözlerine şu şekilde devam etmiş, “Gidin komşularınıza sorun; ’Hesap uzmanlığı nedir’ diye. Size ’Dürüst, çalışkan insanların binlerce kişi arasından seçilen insanların mesleğidir’ diyecekler. Herkesin, ama herkesin onur duyacağı bir meslektir. Ben severim, şeref duyarım hesap uzmanı olduğum için. Hesap adamıyım ben. Bu insanların karınlarının nasıl doyurulacağını bilirim. Niye ’600 TL’, niye ’1250 TL’ diyorum? Çünkü hesabını kitabını kuruşuna kadar yaptım. Hesapladım, açığım 7 milyar TL. 7 milyar TL nedir biliyor musunuz? Tüm devletin yani kamu harcamalarının yüzde 1.7’si. 100 liradan 2 lirasını yoksul insana ayıracaksınız. Zaten 2 lirayı yoksulluk bitsin diye ayırmıyorsa zaten o yönetime ben girmem. O yönetime Recep girer. Ben, hesabı kitabını yapar ondan sonra konuşurum.”

Öncelikle söylemem gerekir ki Hesap Uzmanlığı gerçekten kazanması zor bir sınavdır. Fakat Kemal Kılıçdaroğlu’nun ben korkmadım Recep Tayyip Erdoğan o sınava girmekten korktu diyor. Açıkçası bu çok yanlış bir mantık. Bu mantığa göre Hesap Uzmanlığı sınavına girmemek korkakça. Ayrıca İktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olan herkes bu sınava girecek diye de bir kanun yok.

Tam bu noktada bir anımı anlatmak isterim. Üniversitede öğrenciyken Şahinler holding’in başkanı Kemal Şahin okulumuza gelmiş ve kimler mezun olunca benimle çalışmak ister gibi bir soru sormuştu. Bir kısım arkadaş elini kaldırmış olsa dahi bir kısım arkadaş elini kaldırmamıştı. Daha sonra Kemal Şahin Bey bu durumu beğenişti. Zira Kemal Şahin’in yanında çalışmak demek işçi olmak demekti, yönetici dahi olsan işçisin. Fakat diğer yanda kendi işini kurup kendi kendisinin patronu olmak, birçok zorlukla karşılaşacağını bilmek ve buna göğüs gereceğini düşünüp bu işe başlamak demekti ve bu tam bir cesaret işidir.

Açıkçası işi tercihler boyutundan çıkartacaksak korkaklık memuriyete başlamamak değil bilakis ticarete atılmamaktır. (Memurlar ya da işçiler kendi kişisel tercihlerini yapıp bu mesleklerini yapıyor olmaları asla bir korkaklık ya da cesaret işi değildir. Meslekler kişilerin kendi düşünceleri ile karar verip yaptıkları, para kazanmaları için mecbur oldukları bir görevdir. Cesaret işi meslekler de vardır, itfaiye memurları ve polisler, askerler bu cesaret gerektiren işleri yapan yegâne kişilerdir.) Her ay ödeyeceği KDV, muhtasar, sosyal sigortalar kurumu için ödenecek primler, üç ayda bir ödeyeceği geçici vergiler, senelik ödenecek kârlar ve birçok yere üyelik ve bu üyelik sonucunda ödenecek harçlar. Açıkçası birçok kişi ve kurumla uğraşmak korkaklık değil bilakis cesaret işidir. Bunu etrafınızda mantıklı kime sorsanız size bunu söyler.

Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu ben hesap uzmanıyım diyor fakat büyükşehir belediyesi seçimi zamanında İDO hakkında söylediği yalanları herkese inandırmaya çalışıyordu. Bir hesap uzmanı nasıl İDO’daki özel durumu bilmez bilemiyorum. Bu konu ile ilgili aşağıdaki yazımızı muhakkak okumalısınız.

http://entelektuel.com/kanunen-kabul-edilmeyen-giderler-ve-chp-zihniyeti/

*-http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17766622.asp
**-http://www.aksam.com.tr/hesap-uzmanlarini-simdi-biz-yonetiyoruz–40083h.html

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

4 comments

 1. […] Başbakan & Kılıçdaroğlu, Ticaret & Memurluk […]

 2. Kadir diyor ki:

  Teşekkürler Özkan,
  Linki düzelttim.
  Güçlü bir muhalefet olsa keşke. AKP eleştirilemez değil fakat bu şekilde yalanlar ile olmaz. Bu kanunen kabul edilmeyen giderler yazımı okumanı tavsiye ederim.

 3. özkan diyor ki:

  bu arada yazıda verdiğin link çalışmıyor

 4. özkan diyor ki:

  çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık.
  benim şimdi yanında çalıştığım ymm, bağkur genel müdürü olan kılıçdaroğlunun muaviniymiş, kendisinin zekası hakkına çok olumlu şeyler söyledi. ama, amalar çok, ben yine de deniz baykaldansa kemal kılıçdaroğlu gibinin muhalefette olmasının bu ülke için daha hayırlı olduğunu düşünüyorum. ama iktidarda olursa nasıl olur onu bilemem, çünkü pek ihtimal yok gibi görünüyor şu an ki görünümde.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*