Neden eti pahalı tüketiyoruz? Et ithalatı ve gümrük vergisi

Devletin hayatımızda ne kadar yer aldığını ve bizi nasıl etkilediğini görmek istemeyenler hala görmemeye devam ede dursun ben sizlere şu dönemlerde etin kilosunun 32 TL’ye çıkmasının nedenini size bir nebze açıklamaya çalışacağım.

Şimdi sizler bana bunun altından da devlet mi çıktı demeyin, zira bunun altında da devlet çıktı.  Geçen sene kurban bayramı öncesinde Almanya’ya giden abim orada etin çok ucuz olduğunu 100 Euro’ya (o zamanlar 180 TL’ye eş geliyordu) bir koyun alınabilirken bizde 350-400 TL’den başlayan koyun fiyatları karşısında şaşıp kalıyorduk. Bunun nedenini anladık.

Bugün tarihli Resmi Gazete’de İthal edilen etlerde vergilerin 31 Aralık 2010 tarihine kadar %135 yerine %40 gümrük vergisi uygulanacak.

Ufak bir hesap yapalım. Et üzerindeki KDV’nin de %8 olduğunu hesaba katarsak

Et Fiyatı : 32 TL

KDV’siz fiyatı : 29,63 TL ( %8 KDV )

Gümrükten giriş fiyatı: 12,66 TL ( %134 gümrük vergisi)

Yani Yurda giren 12,66 TL’lik et üzerinden devlete (32-12,66) 19,34 TL vergi veriyoruz.  Yani biz eti 2,5 katından fazla daha pahalıya yiyoruz ve burada da devleti besliyoruz.

Gerçi et fiyatlarının bu kdar yüksek olmasının bir nedeni de devletin süt ve et fiyatlarındaki teşvikler yer almakta, insanlar süt için teşvik veriliyor ve bu yüzden et için değil sütçülük yapmaya başladı böylece ülke içerisinde de et fiyatları artmaya başladı.

Bu arada sahiden, bu hükümetler çiftçiyi korumaya çalıştığı kadar işçiyi korusaydı ne olurdu? Korumaktan ziyade hakkı olanı verse? Misal işçilerin  Milyar Dolarlık parasını GAP’a aktarmasa ne olur?

http://entelektuel.com/kemal-kilicdaroglu-isci-dostu-degil-ciftci-dostudur/

http://entelektuel.com/issizlik-parasi-almak/

http://entelektuel.com/ey-isci-titre-ve-kendine-gel/

http://entelektuel.com/devletin-gozu-iscinin-cebinde/

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*